Gospodarstvo

Slijedi li pad cijena nekretnina?

Cijene nekretnina trenutno su nerealne, sve je više ponuda, dok potražnja posustaje, stoga stručnjaci predviđaju da bi naredne godine moglo doći do značajnog pada cijena nekretnina

Nekretnine su sve nedostupnije velikom broju građana, a posebno mladima. Razlog za to su nerealne cijene, visoke kamatne stope, sve teži i strožiji uvjeti za dobivanje kredita, kao i potražnja stranaca (dijaspore) za nekretninama u našoj zemlji.

CIKLUSI
Prema mišljenju stručnjaka, cijene ne mogu vječito rasti. Tržište se kreće u ciklusima koji traju otprilike sedam do osam godina, a prije ili kasnije mora doći do ispuhivanja kako bi tržište moglo nastaviti funkcionirati. Prema nekim podacima, gotovo polovica potražnje za nekretninama otpada na dijasporu, ali čini se da i ona polako posustaje. Istina, riječ je o jednom od najpopularnijih oblika ulaganja, kako u našoj zemlji tako i u okruženju.

Mnoge nekretnine već su godinama u oglasima bezuspješno pokušavajući da dobiju novog vlasnika. To nam jasno ukazuje na probleme sa likvidnošću kada su u pitanju nekretnine. Dakle, sve ih je teže prodati, a da bi se ostvarila prodaja, cijena mora ići dolje. To se upravo i događa, razlika između traženih i realiziranih cijena penje se iznad 25 posto.

Prodaja nekretnina bilježi znatan pad u Hrvatskoj (Zagreb) i to 23 posto u odnosu na isti period prošle godine. Nemamo vjerodostojne podatke koliko u većim centrima zjapi praznih stanova. Pretpostavka je da takvih stanova ima na desetine tisuća. Zbog toga, sve češće slušamo o mogućem pucanju nekretninskog balona.

Nekadašnji ekonomski motor razvoja eurozone Njemačka bilježi oštar pad cijena, stanovi su u prošlom kvartalu bili jeftiniji 9,8 posto u odnosu na isti period prošle godine. Istovremeno, obiteljske kuće su pojeftinile za 12,6 posto.

Općenito u Njemačkoj cijene nekretnina padaju još od kraja prošle godine iako su kod nas cijene u posljednje tri godine porasle više od 30 posto, ali stručnjaci smatraju da će i ovdje doći do stagnacije, a potencijalno i do pada cijena.

Ne treba zanemariti činjenicu da se u našoj zemlji plaća i porez na promet nekretnina koji nije mali, a prema dostupnim informacijama, uskoro bi trebao biti i porez na same nekretnine, dok ako se radi o korištenim stanovima, značajne troškove iziskuje i njihova adaptacija. Broj ugovora o prometu nekretnina pao je i u Srbiji, te ih je manje za 15,9 posto u odnosu na prošlu godinu.

SIGNAL
Dakle, kupaca nekretnina je sve manje i manje, kažu eksperti iz ove oblasti, a samim tim pad cijena kvadrata u 2024. godini je gotovo siguran. Prve njegove naznake mogli bismo da vidimo već za 3 do 6 mjeseci. Napominjemo da je u prvom polugodištu ove godine zabilježeno 13 posto manje kupoprodajnih ugovora na tržištu nekretnina.

Imajući u vidu ove pokazatelje, možemo zaključiti da ne postoji bolji signal i znak da nam se bliži pad cijena kvadrata stana i do 20 posto. Razlog je čisto ekonomski, čim je pao promet, znači da nema potražnje i cijene moraju padati. U ovom trenutku ponuda je velika, ali kupovina je stala. Prodavači i dalje drže cijene, a to se vidi po cijeni kvadrata koja je i dalje nepromjenljiva i bit će potrebno da prođe bar pola godine da bi se cijene vidno smanjile. Mnogi vide razlog u tiskanju velike količine novca koje je doprinijelo da se masovno ulaže u nekretnine, što je dovelo do napumpavanja cijena. Međutim, očigledno slijedi obrat trenda i zaokret cijena u drugom pravcu.

crodex.net

POŠALJITE NAM VAŠU VIJEST

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back to top button