Komšić koji je utjelovljenje oduzimanja političkih prava Hrvata u BiH jer je tri puta bošnjačkim glasovima biran za hrvatskog člana Predsjedništva BiH danas je najavio podnošenje kaznenih prijava protiv odgovornih u Republici Srpskoj
Luka Mišetić, američki odvjetnik hrvatskih korijena koji je najpoznatiji kao haaški branitelj generala Ante Gotovine, danas je na Twitteru protuhrvatskog i drugog bošnjačkog člana Predsjedništva BiH, Željka Komšića, usporedio s bivšim predsjednikom Srbije Slobodanom Miloševićem, prenosi Hrvatski Medijski Servis.
–Balkanski predsjednik kaže da kao odgovor na “secesionističke aktivnosti… odgovor morati biti sila”. Slobodan Milošević, 1991. (Hrvatska)? 1992. (Bosna i Hercegovina)? 1998. (Kosovo)? Ne, Željko Komšić, 2021., “hrvatski” član Predsjedništva BiH kojeg su izabrali Bošnjaci, napisao je Mišetić na Twitteru.
Američki odvjetnik referirao se na današnju Komšićevu izjavu za sarajevski portal Klix.ba u kojoj je kazao da će se na poteze vlasti u Republici Srpskoj morati reagirati silom.
Ovaj političar koji je utjelovljenje oduzimanja političkih prava Hrvata u BiH jer je tri puta bošnjačkim glasovima biran za hrvatskog člana Predsjedništva BiH danas je najavio podnošenje kaznenih prijava protiv odgovornih u Republici Srpskoj jer je jučer u Službenom glasniku RS objavljen Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske, a njegova primjena počinje za šest mjeseci.
Komšić je kazao da je na potezu Tužiteljstvo BiH. Jer, dodao je da će se, izostanu li reakcije pravosudnih tijela, iste stvari dogoditi s pravosuđem i Oružanim snagama BIH.
“Ako se ovo nastavi, sutra će se isto dogoditi i s Oružanim snagama BiH, s pravosuđem, a kad se dogodi, tad će se morati odgovoriti silom”, kazao je Komšić.
S druge strane “najlažljiviji intervju godine dao je Bakir Izetbegović za HTV
“Najlažljiviji intervju godine 2021., Bakir Izetbegović za HTV: Učinili smo sve što smo mogli da bh. Hrvatima ogadimo BiH”, napisao je na Facebooku, prof. dr. Mile Lasić, referirajući se na intervju za Dnevnik HTV-a predsjednika SDA, Bakira Izetbegovića, u kojem je kazao da bošnjački politički establishment na čelu s njegovom SDA čini sve kako bi se Hrvati u BiH osjećali relaksirano te kako bi im “omilili BiH”, prenosi Hrvatski Medijski Servis.
Kratki komentar profesora Lasića odlično je sažimanje svih teza koje je cinični Izetbegović iznio u središnjoj informativnoj emisiji HRT-a.
Podsjećamo, Izetbegović je, odgovarajući na tvrdnju da bošnjački unitarizam i srpski separatizam jednako dezintegriraju BiH rekao da on taj unitarizam ne vidi,
“Ja ga ne vidim, kada je u pitanju bošnjački unitarizam. Činimo sve da se Hrvati, kao najmalobrojniji narod, osjećaju “relaksirano”. Imaju na razini države stotinu bitnijih pozicija koje vladaju državom i na razini Federacije oko 200. Hrvati imaju paritet. Ima ih 15% u državi i imaju preko 33% pozicija ministarskih, direktorskih itd.
Dakle, Hrvati od tih 300 važnih pozicija imaju 46 pozicija preko onoga što im Ustav jamči. I imaju ovu jednu, Željko Komšić, s kojom su nezadovoljni. Imaju 46 gdje bi trebali biti zadovoljni jer su ih dobili na uštrb Bošnjaka. Bošnjaci imaju 46 pozicija manje u namjeri da Hrvatima “omile” BiH. Ne vidim ja tu neki pokušaj dominacije, unitarizma”, kazao je Izetbegović.
Mile Lasić umirovljeni je profesor Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru na kojem je predavao od pokretanja studija politologije.
Smatra ga se vodećim eurologom u BiH i jednim od najboljih politologa u bivšoj Jugoslaviji.
Posebno su značajne njegove knjige koje govore o tematici Europske unije te integriranja u istu poput “Europska unija – nastanak, strategijske nedoumice i integracijski dometi”, “Uzaludni proeuropski pledoaje – prilozi ‘refleksivnim modernizacijama’”, “Transnacionalne socijalizacije politike i institucije Europske unije”, ali i “Aporije multikulturalnosti u svijetu i kod nas.”
Lasić je pisao i za mnoge istaknute tiskovine u BiH poput Večernjeg lista, Dnevnog lista, Oslobođenja i drugih.
Profesor Lasić rođen je u mjestu Uzarići pored Širokog Brijega, bio je jugoslavenski i bh. diplomat u Njemačkoj, a posljednjih petnaestak godina proveo je na mostarskom Sveučilištu.