Tenis

Zagrepčanka u drami na Artur Asheu okončala karijeru velikoj Sereni Williams

Ajla Tomljanović je u epskom meču 3. kola US Opena pobijedila Serenu Williams 7:5, 6:7, 6:1 i tako završila karijeru jedne od najvećih tenisačica u povijesti. Rođena Zagrepčanka, koja od 2014. godine igra pod australskom zastavom, odigrala je nevjerojatan meč u nemogućim okolnostima pred 30.000 ljudi na stadionu Arthur Ashe te uspjela slomiti Serenu u trećem setu.

Williams je servirala za prvi set kod rezultata 5:3, ali je Tomljanović u desetak minuta nanizala četiri gema i uspjela okrenuti set te utišati publiku. No, Serena je odgovorila na isti način. Brzo je povela 4:0 u drugom setu pa u maratonskom gemu od 15 minuta pri vodstvu 5:2 propustila četiri set lopte da bi onda ponovno izgubila servis za set.

U tie-breaku je vodila 4:1, Tomljanović je došla do 4:4, ali je onda Serena odigrala tri fantastična poena i uspjela izjednačiti. Kad je Williams u prvom gemu trećeg seta napravila brejk i imala 40:15 na svoj servis činilo se da je Tomljanović slomljena.

No, odgovor australske Hrvatice bio je nevjerojatan. Tomljanović je nanizala pet gemova, a Serena je zadnji otpor pružila u zadnjem gemu meča. Prije nego što je izgubila, Serena je na nevjerojatan način spasila pet meč lopti, onda propustila dvije brejk lopte da bi na šestu meč loptu poslala forhend u mrežu. Spašavanje 5 meč lopti pri rezultatu 1-5 u trećem setu tek je djelić njezinog karaktera, nije željela otići, a da ne ostavi srce i dušu na terenu pred svojom publikom. Ajla Tomljanović imala je tu čast na prepunom Artur Asheu odigrati ovu poslasticu te jednom kvalitetnom i hladnokrvnom predstavom završiti najveću karijeru u ženskom tenisu.

Serena je nakon meča prva dala izjavu na terenu i vrlo brzo briznula je u plač.

Pomalo je čudno sad otići, kada se osjeća spremnom nakon dosta vremena. Šteta što nije to bila ranije ove sezone, odgovorila je na pitanje o tome hoće li se možda predomisliti. “Vjerojatno ne, ali nikad se ne zna.”
Debitirala je 1995. godine, a 27 godina kasnije završava to čudesno putovanje na kojem je s 23 Grand Slam titule obilježila ovaj sport. S 40 godina pobijedila je drugu na svijetu, to je dovoljno reći.

Na kraju, uz suze je zahvalila i sestri Venus, bez koje ne bi bilo Serene Williams. Kraj imena starije sestre još uvijek službeno ne piše “retired”, rekla je da će još razmisliti, no i toj priči vrlo izgledno je kraj (Venus je posljednju pobjedu upisala prošle godine na Wimbledonu).

Dakle, jedna ogromna teniska era, era Williams je završena. Bila je čast svjedočiti joj. I sve što dolazi i što će doći poslije, neće biti dovoljno dobro. Ali, to je sasvim u redu jer Serena Williams je neponovljiva.