Izbor uredništva

Šokantni memorandum Madeleine Albright: I dan prije Oluje SAD je bio spreman pustiti Veliku Srbiju

Šokantni memorandum Madeleine Albright otkriva da su Sjedinjene Američke Države bile spremne dopustiti odvajanje Republike Srpske i stvaranje “Velike Srbije”. Memorandum baca novo svjetlo na politiku prema BiH tijekom 90-ih. piše vecernji.hr .

U službenoj verziji povijesti, često ponavljanoj i u udžbenicima i u mainstream medijima, Clintonova administracija prikazuje se kao ključni čimbenik u završetku rata i očuvanju cjelovitosti Bosne i Hercegovine. Navodno su SAD, za razliku od podijeljene i neodlučne Europe, odlučno nastupile protiv pokušaja razbijanja BiH, pokrenule zračne udare na snage bosanskih Srba i tako natjerale sve strane na potpisivanje Daytonskog sporazuma. Rezultat: međunarodno priznata BiH unutar svojih granica – barem na papiru.

Međutim, kako to često biva u geopolitici, stvarnost nije crno-bijela. Štoviše, ona je daleko kompleksnija i često dijametralno suprotna od onoga što se službeno prikazuje.

EU za podjelu, ali ni Amerikanci nisu “nevini”

Nedvojbeno je da su mnoge tadašnje europske vlade – uključujući Francusku i Ujedinjeno Kraljevstvo – još od samih početaka sukoba skliznule prema “realpolitičkom” rješenju: podjeli BiH na entitete koji bi odgovarali vojno-političkom stanju na terenu. I dok su u javnosti deklarativno pozivali na očuvanje jedinstva BiH, iza zatvorenih vrata razmatrani su planovi koji su uključivali de facto legalizaciju etničkog čišćenja kroz teritorijalne razmjene.

No ono što se dugo prešućivalo – ili barem nije otvoreno priznato – jest da ni američka diplomacija, ili barem jedan njezin utjecajan dio, nije bila imuna na ideju podjele BiH.

Prema dokumentima i svjedočanstvima koji su isplivali na površinu, postaje sve jasnije da su i unutar Clintonove administracije postojali oni koji su u određenim fazama rata smatrali da je podjela zemlje možda “najrealnije” rješenje. Neki su diplomati čak aktivno ispitivali modalitete takve podjele – tko bi što dobio, gdje bi bila granica, kako spriječiti nove sukobe.

Memorandum što ga je nekadašnja veleposlanica Sjedinjenih Država u Ujedinjenim narodima i kasnija državna tajnica Madeleine Albright uputila tadašnjem savjetniku za nacionalnu sigurnost Anthonyju Lakeu otkriva da su Sjedinjene Države i tada, a to je bilo početkom kolovoza 1995., dan uoči Oluje, bile spremne dopustiti Republici Srpskoj da se odcijepi od BiH i priključi “Velikoj Srbiji”, kako Albright u dopisu naziva potencijalnu buduću srpsku državu. Albright, koja je preminula prije tri godine, u svom dopisu Lakeu precizno objašnjava okolnosti koje su vladale u BiH od 1992. do 1995. godine i koje su dovele do većeg američkog angažmana u BiH, nakon čega prelazi i na konkretan plan rješenja ”bosanskog čvora”. Prema onome što piše Albright, američki je cilj zapravo bio samo zaustavljanje rata i sprečavanje kolapsa Sarajeva, a time i poraza Bošnjaka, a ne nužno i očuvanje BiH kao jedinstvene države.

Operacija Oluja i kasnije akcije HV-a i HVO-a u BiH su promijenili tijek rata i sačuvale cjelovitu BiH, barem na papiru.

Blokadu Sarajeva prekinula je Hrvatska vojska; Četvrta splitska, Sedma gardijska iz Varaždina, 126. sinjska i četiri gardijske brigade HVO-a. Podsjećamo veliki dio zapadne Bosne koji su osvojile postrojbe HV-a i HVO-a je u Daytonu ”razmijenjen” za područja koja su držali Srbi oko Sarajeva čime je praktički deblokirano Sarajevo. Sada vidimo kako su nam Bošnjaci ”zahvalili” za navedeno!

crodex.net

POŠALJITE NAM VAŠU VIJEST

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back to top button