
Šokantni memorandum Madeleine Albright otkriva da su Sjedinjene Američke Države bile spremne dopustiti odvajanje Republike Srpske i stvaranje “Velike Srbije”. Memorandum baca novo svjetlo na politiku prema BiH tijekom 90-ih. piše vecernji.hr .
U službenoj verziji povijesti, često ponavljanoj i u udžbenicima i u mainstream medijima, Clintonova administracija prikazuje se kao ključni čimbenik u završetku rata i očuvanju cjelovitosti Bosne i Hercegovine. Navodno su SAD, za razliku od podijeljene i neodlučne Europe, odlučno nastupile protiv pokušaja razbijanja BiH, pokrenule zračne udare na snage bosanskih Srba i tako natjerale sve strane na potpisivanje Daytonskog sporazuma. Rezultat: međunarodno priznata BiH unutar svojih granica – barem na papiru.
Međutim, kako to često biva u geopolitici, stvarnost nije crno-bijela. Štoviše, ona je daleko kompleksnija i često dijametralno suprotna od onoga što se službeno prikazuje.
EU za podjelu, ali ni Amerikanci nisu “nevini”
Nedvojbeno je da su mnoge tadašnje europske vlade – uključujući Francusku i Ujedinjeno Kraljevstvo – još od samih početaka sukoba skliznule prema “realpolitičkom” rješenju: podjeli BiH na entitete koji bi odgovarali vojno-političkom stanju na terenu. I dok su u javnosti deklarativno pozivali na očuvanje jedinstva BiH, iza zatvorenih vrata razmatrani su planovi koji su uključivali de facto legalizaciju etničkog čišćenja kroz teritorijalne razmjene.
No ono što se dugo prešućivalo – ili barem nije otvoreno priznato – jest da ni američka diplomacija, ili barem jedan njezin utjecajan dio, nije bila imuna na ideju podjele BiH.
Prema dokumentima i svjedočanstvima koji su isplivali na površinu, postaje sve jasnije da su i unutar Clintonove administracije postojali oni koji su u određenim fazama rata smatrali da je podjela zemlje možda “najrealnije” rješenje. Neki su diplomati čak aktivno ispitivali modalitete takve podjele – tko bi što dobio, gdje bi bila granica, kako spriječiti nove sukobe.
Memorandum što ga je nekadašnja veleposlanica Sjedinjenih Država u Ujedinjenim narodima i kasnija državna tajnica Madeleine Albright uputila tadašnjem savjetniku za nacionalnu sigurnost Anthonyju Lakeu otkriva da su Sjedinjene Države i tada, a to je bilo početkom kolovoza 1995., dan uoči Oluje, bile spremne dopustiti Republici Srpskoj da se odcijepi od BiH i priključi “Velikoj Srbiji”, kako Albright u dopisu naziva potencijalnu buduću srpsku državu. Albright, koja je preminula prije tri godine, u svom dopisu Lakeu precizno objašnjava okolnosti koje su vladale u BiH od 1992. do 1995. godine i koje su dovele do većeg američkog angažmana u BiH, nakon čega prelazi i na konkretan plan rješenja ”bosanskog čvora”. Prema onome što piše Albright, američki je cilj zapravo bio samo zaustavljanje rata i sprečavanje kolapsa Sarajeva, a time i poraza Bošnjaka, a ne nužno i očuvanje BiH kao jedinstvene države.

Operacija Oluja i kasnije akcije HV-a i HVO-a u BiH su promijenili tijek rata i sačuvale cjelovitu BiH, barem na papiru.
Blokadu Sarajeva prekinula je Hrvatska vojska; Četvrta splitska, Sedma gardijska iz Varaždina, 126. sinjska i četiri gardijske brigade HVO-a. Podsjećamo veliki dio zapadne Bosne koji su osvojile postrojbe HV-a i HVO-a je u Daytonu ”razmijenjen” za područja koja su držali Srbi oko Sarajeva čime je praktički deblokirano Sarajevo. Sada vidimo kako su nam Bošnjaci ”zahvalili” za navedeno!