Kopriva (lat. Urtica sp.) kao lijek se već stoljećima koristi u narodnoj medicini, a raste samoniklo na većini zelenih površina. Sadrži ljekovite spojeve, a listovi su joj jestivi te se koriste za pripremu juha, sokova, čaja te tinkture.
U nastavku članka saznajte nešto više o ljekovitosti čaja od koprive te pronađite recepte za različite proizvode pripremljene od koprive.
Kopriva – zdravlje
Koprivu su stari Grci koristili za masažu protiv bolova koji su uzrokovani reumom. Kopriva sadrži kalciji, kalij, željezo, fosfor, te vitamine A i C i organske kiseline. Kopriva je bogata i flavonoidima koji odlično djeluju na rad organizma.
Kopriva kao lijek se u narodnoj medicini koristi u liječenju bolesti i stanja kao što su:
- jačanje imunološkog sustava,
- alergije i alergijske reakcije,
- zarazne bolesti,
- pojačano menstrualno krvarenje,
- bolesti jetre,
- bolesti bubrega,
- upale desni,
- bolesti pluća,
- čir na želucu,
- problemi s probavom,
- nesanica,
- ćelavost.
Međutim, sve ove upotrebe u ljekovite svrhe nisu znanstveno potvrđene, ali su pronađeni i izolirani spojevi iz koprive koji mogu djelovati antioksidativno i protuupalno. To su:
- polifenoli – kempferol, kvercetin, kavena kiselina, kumarini,
- pigmenti – beta karoten, lutein, luteoksantin.
Stoga postoje indikacije pozitivnog učinka na:
- simptome povećane prostate,
- simptome rinitisa,
- smanjenje upalnih procesa u tijelu,
- trenutačno smanjenje vrijednosti krvnog tlaka,
- zdravlje jetre.
Prije upotrebe koprive za liječenje određenih bolesti ili stanja se obavezno savjetujte s liječnikom, posebno ako ste kronični bolesnik.
Kao što možete vidjeti spektar ljekovitosti je kod koprive podosta širok, no to nisu jedina svojstva ove iznimno zdrave biljke. Kopriva se koristi:
- kao hrana za zečeve i svinje,
- suzbija lisne uši koje su veliki nametnik na voću,
- u prehrambenoj industriji za proizvodnju sira (yarga) te nekih vrsta začinjene goude,
- pripremanje raznih jela (juha od koprive),
- pripremanje čaja,
- kao ekstrakt u šamponima za kosu,
- za proizvodnju žute boje,
- tekstilnoj industriji (vlakna su znatno grublja nego kod pamuka), a njemačke uniforme iz drugog svjetskog rata bile su navodno izrađene upravo od vlakana koprive.
Čaj od koprive – priprema
Za pripremu čaja od koprive koriste se mladi listovi koji se beru u proljeće. Čaj se može raditi od svježih ili od osušenih listova.
Osušeni listovi se pakiraju i njih je moguće kupiti u biljnim ljekarnama i sličnim trgovinama, odnosno prodavaonicama zdrave prehrane.
Za pripremu čaja od svježe koprive potrebni su vam sljedeći sastojci:
- 200 ml vode,
- nekoliko listova svježe koprive.
Priprema čaja od koprive:
- Grijte vodu sve dok ne prokuha.
- Koprivu prelijte vrelom vodom te ostavite između 5 i 10 minuta da odstoji.
- Čaj nipošto nemojte pripremati u metalnoj posudi ili šalici.
- Nakon što je kopriva odstajala u vreloj vodi, mješavinu je potrebno procijediti, po želji zasladiti i konzumirati.
- Čaj od koprive konzumirajte umjereno i nikada ga nemojte konzumirati prije spavanja.
Čaj od koprive za mršavljenje
Za sve one koji muku muče s viškom kilograma, kopriva je potencijalno dobar izbor. Kopriva pospješuje proces detoksikacije organizma i pomaže u izlučivanju viška vode bez gubitka vitalnosti i energije.
Uz pomoć koprive tijekom tri dana, moguće je izgubiti oko kilogram i pol. Osim toga, riječ je o dijeti koja ne predstavlja rizik za zdravlje. Međutim, ako patite od niskog tlaka, odaberite neku drugu dijetu. Ova dijeta je zbog svojeg kratkog trajanja odličan izbor za vikend.
Ako želite, dijetu možete provoditi i tijekom tjedna. Ljekovitost koprive i nutritivno bogatstvo pomoći će vam da lakše izdržite radni dan, što kod velikog broja dijeta i nije baš tako jednostavno.
Svakog dana za vrijeme trajanja dijete popijte litru čaja od koprive, hranite se bijelim mesom i ribom. Smanjite unos tjestenine i kruha, a povećajte unos voća i povrća. Osim toga, kao i kod svake druge dijete potrebno je smanjiti unos alkohola i zaslađenih sokova.
S koprivom nemojte pretjerivati, budući da može dovesti do dehidracije odnosno gubitka elektrolita zbog pretjeranog izmokravanja.
Čaj od koprive za kosu
Čaj od koprive je jedan od najboljih prirodnih lijekova protiv opadanja kose. Čaj od koprive zaustavlja i sprječava opadanje kose
Kopriva hrani korijen dlake vitaminima i mineralima koji potiču brži rast kose. Osim toga, kopriva je odličan prirodni lijek koji vam može pomoći da se riješite prhuti. Odlično je i to što za razliku od agresivnih šampona, kopriva ne djeluje iritirajuće na kožu glave.
Upravo zbog svojeg blagog djelovanja, a snažnog učinka, kopriva je pogodna i za osobe koje se bore protiv seboreje.
Čaj od koprive za kosu možete koristiti svakodnevno. U vrlo kratkom periodu trebali biste primijetiti da je vaša kosa sjajnija, svilenkastija, znatno gušća ali i zdravija. Čaj od koprive jača kosu, hrani ju i njeguje, sprječava opadanje ali i djeluje protiv dosadnih prhuti.
Priprema čaja od koprive koji je namijenjen za kosu je vrlo jednostavna:
- Skuhajte nekoliko svježih listova koprive. Odaberite onu koja je rasla dalje od prometnica, odnosno na izoliranom ”prirodnom” terenu.
- Čaj je potrebno pripremiti kao i bilo koji drugi čaj. Jedino na što trebate obratiti pozornost je količina. Pokušajte spremiti što više čaja kako biste ga imali dovoljno za pranje kose.
- Na jednu čašu vode ide jedna žličica suhih listova koprive,
- Nakon što ste skuhali čaj, ostavite ga da odstoji najmanje 45 minuta, potom ga procijedite i operite kosu.
- Čaj je potrebno lagano umasirati u kosu, počevši od korijena kose.
- Kosu nakon masaže možete umotati u vrećicu ili foliju kako bi se hranjivi sastojci zadržali na kosi te kako bi prodrli što dublje u korijen kose.
Neželjenih posljedica kod pranja kose uz pomoć koprive nema, stoga ovaj pripravak možete koristiti kada god poželite.
Kopriva – uzgoj
Kopriva, latinskog naziva vrste Urtica, je vrsta samonikle jestive biljke koja većinom raste na zapuštenim mjestima u Europi, Aziji, Africi i Sjevernoj Americi. Kopriva je zeljasta višegodišnja biljka.
Stari Grci su koprivu koristili za masažu protiv reumatskih bolova. Od 1986. godine se u Ujedinjenom Kraljevstvu održava natjecanje u jedenju kopriva.
Kod nas se javljaju dvije vrste koprive:
- Urtica dioica L. – prava kopriva, velika kopriva,
- Urtica urens L. – mala kopriva, žarnjača.
Stabljika koprive je uspravna i može dosegnuti visinu oko 150 centimetara. Listovi koprive su u prosjeku dugi od 3 do 15 centimetara, srcolikog su oblika i nalaze se na peteljkama koje su obrasle kratkim dlačicama.
Korijen koprive je dosta velik. Listovi i peteljke koprive, prekriveni su žarnicama, stoga ih je izrazito neugodno dodirnuti, a mogu izazvati i osip na koži.
Cvjetovi koprive su jednospolni, vrlo neugledni i sitni, skupljeni u visećim mlohavim resama. Kopriva je biljka koja cvjeta od proljeća pa sve do jeseni, dok za vrijeme zime ostaje u zemlji.
Oprašivanje se vrši uz pomoć vjetra, budući da kopriva ne privlači nikakve insekte, ističu stručnjaci s poljoprivrednog portala Priroda i biljke. Ljekoviti dijelovi ove biljke su korijen, lišće i sjemenke.
Kopriva – branje i sušenje
Kopriva je korov koji raste na zapuštenim i često prljavim mjestima u blizini kuća, ograda, na smetlištima, u prorijeđenim šumama ali gotovo uvijek na plodnom tlu. Berite samo onu koprivu koja se nalaze dalje od grada i prometnica.
Najcjenjeniji dio koprive su mladi listići koji se beru u proljeće, odnosno onda kada kopriva počinje rasti.
Ako koprivu želite koristiti za jelo, bit će vam potrebni svježe ubrani listići. Ako je pak želite koristiti kao lijek, listove stavite sušiti, a potom ih pohranite u platnenu vrećicu.
Za branje koprive preporučuje se upotreba kožnih rukavica ili onih s gumenom zaštitom. Koristiti se mogu i obične gumene rukavice. Velik broj osoba se žali kako ih je kopriva uspjela opeći čak i kroz rukavice.
Ako se ne želite opeći dobro se zaštite. Možete na ruke prvo staviti medicinske rukavice (bijele uske), a potom i jedan par debljih rukavica.
Turski znanstvenici s Odjela za prehrambeno inženjerstvo Fakulteta inženjerstva u Izmiru navode sastojke zbog kojih kopriva “žari” ljudsku kožu.
Sok od koprive – recept
Osim čaja, od koprive možete pripremiti sok, tinkturu ili juhu. Recepte za pripremu tinkture ili juhe od koprive pronađite ovdje, a u nastavku pročitajte kako napraviti sok od koprive. Sastojci koji će vam biti potrebni za pripremu soka od koprive su:
- 30 vrhova mladih kopriva,
- 2 limuna,
- 3 naranče,
- 80 dkg sladila.
Sok od koprive priprema se na sljedeći način:
- Sve sastojke dobro operite, a agrume narežite na kriške.
- Sve sastojke stavite u vodu i ostavite da odstoji. Vodu količinski možete dodati po želji. Ako želite da sok bude jači dodajte manje vode, ako želite da bude slabiji dodajte više vode.
- Nakon toga sve sastojke dobro izgnječite.
- Sok je spreman za upotrebu.
Proizvodi od koprive – nuspojave
Konzumacija koprive može uzrokovati:
- iritaciju sluznice želuca,
- osjećaj pečenja kože,
- edem,
- oliguriju.
Bitno je napomenuti kako je potreban oprez pri korištenju lijekova istog ili suprotnog djelovanja. Koprivu je u trudnoći i prilikom dojenja potrebno izbjegavati.
Čaj od koprive nije namijenjen osobama koje boluju od srčanih bolesti, kao i osobama koje imaju bilo koji stupanj oštećenja bubrega.
Budući da kopriva utječe na pojačano lučenje mokraće, tijekom dužeg korištenja potrebno je obratiti pažnju na nadoknadu razine kalija u organizmu putem namirnica bogatih kalijem.
Korištenje koprive se ne savjetuje u slučaju da se protiv nekog medicinskog problema koriste lijekovi sličnog ili istog djelovanja kakvo je koprivino, odnosno bez savjetovanja s liječnikom.