
Već tjedan dana hrvatski medijski prostor okupiran je jednom pričom – dvostruko ubojstvo, amaterski i šlampavo izvedeno, no svejedno dovoljno “sočno” da se svakodnevno na njega lijepe naslovi, portali i klikanje. Tragedija je to, bez ikakve sumnje. Izgubljena su dva mlada života, zbog nečije tupave emocije, bolesne glave ili primitivnog poriva.
Ali pitanje koje treba postaviti – kome pomaže to što svaki dan prva vijest na portalima bude upravo ta krvava priča? Rodbini i prijateljima sigurno ne. Oni bi vjerojatno htjeli mir, a ne stalna medijska podsjećanja na svoje najcrnje dane.
Ne treba, doduše, kriviti samo medije. U vremenu kad klik znači novac, metrika vlada sadržajem. A metrika je brutalno iskrena – ljude zanima krv. I dok se portali natječu tko će donijeti novi detalj, novu poruku s mobitela, novu fotku s Instagrama, šira slika se gubi. A izgubljeno je i ono osnovno novinarsko pitanje: čemu to sve?
Kao djeca 80-ih, znali smo što su žute teme – za to je bio tjednik Arena, a uređivao ga je, da ironija bude veća, ozbiljan novinar i intelektualac Pero Zlatar. Tada se točno znalo što se čita u čekaonicama, a što kod kuće. Danas nema te granice. Sve je čekaonica, sve je reality, a žutilo je postalo “mainstream”.
Ali ne i kod nas. Ne na Crodexu.
Mi nismo ovdje da vam serviramo špricanje krvi, WhatsApp poruke, screenshotove iz noćnih klubova i “potresne ispovijesti susjeda”. Nismo ovdje da kapitaliziramo tuđu nesreću. Jer da, shit happens. Ljudi pucaju, psihički i doslovno. I to je realnost. Ali nije to tema koja mora dominirati sviješću naroda.
Ima toliko toga vrijednog pažnje. Toliko toga za naučiti, razumjeti, povezati. Internet može biti oruđe za rast – ili za pad na dno ljudske znatiželje. Voajerizam nije hrabrost, to je bijeg od stvarnog života.
Zato Crodex neće sudjelovati u tom ritualu digitalnog voajerizma. Mi znamo da vas zanima više, bolje, dublje. I zato vam to i nudimo. A krv, suze i tragedije – neka ostanu tamo gdje im je mjesto. U evidencijama policije, na stolu psihijatra ili, ako baš moramo, na marginama ozbiljnih analiza o stanju društva.
Izvor: Thomas Bauer