Još jedna velika meta-analiza potvrdila je da suplementacija vitaminom D ima iznimno male, ili nikakve pozitivne učinke.
Nedostatak vitamina D povezan je s velikim brojem bolesti, no uzimanje suplemenata naprosto ne pomaže. Ako želite smanjiti rizik od bolesti, razinu vitamina D morate podići bez suplemenata.
Je li nužno baš izlaganje suncu, ili može pomoći i neka hrana bogata vitaminom D još uvijek ne zna nitko.
Kad govorimo o vitaminu D ne govorimo o običnom vitaminu, barem ne sa biokemijskog gledišta, i baš zato često nailazimo na podatak da se zapravo radi o hormonu.
Istovremeno se njegovi oblici koje nalazimo u hrani životinjskog (kolekalciferol, D3) i biljnog podrijetla (ergokalciferol, D2), klasificiraju kao vitamini i nisu biološki aktivni. Tek kad se isti jednom konvertiraju u svoj aktivni oblik kalcitriol, vitamin s početka priče u tijelu počinje funkcionirati kao steroidni hormon.
Sunce je i dalje najbolji izvor vitamina D stoga u periodima kada ga ima u izobilju pokušajte izdvojiti barem 10-20 minuta dnevno da izložite svoje lice, dlanove, ruke i noge sunčevim zrakama. Ako ste u mlađoj dobnoj skupini, zdravi i optimalne tjelesne težine samo će ta praksa ispuniti veći dio vaših potreba za ovim vitaminom. Isto tako ne zaboravite na pravilnu prehranu a izbjegavajte razne skupe tablete koje nam se nude jer očito nemaju gotovo nikakav učinak.
Poveznica na rad je ovdje.
Deficit vitamina D jedan je od najčešćih deficita u svijetu što se mikronutrijenata tiče i sa sobom nosi rizik za razvoj mnogih zdravstvenih problema, no to ne znači da nam je potrebna suplementacija – pogotovo ako smo mladi, zdravi i mnogo vremena provodimo na suncu. Stoga prije nego posegnete za prvom ili još jednom bočicom vitamina D bilo bi dobro da razmislite ima li to ikakvog pozitivnog učinka na vaš organizam. Ako je vjerovati ovoj studiji, samo bacate svoj novac.