Povijest

Dan kad je Dubrovnik sravnjen sa zemljom

Na današnji dan obilježava se godišnjica najvećeg potresa u povijesti Dubrovnika. Te srijede, 6.4.1667. u osam ujutro ogromni potres, znan kao i Velika trešnja, praktički je uništio Dubrovnik.

Cijeli grad se zanjihao, kamene kuće su se urušile, a prašina je prekrila nebo. Onda je, nakon potresa, izbio požar koji je trajao 20-ak dana.

Poginulo je oko 3000 osoba, gotovo polovica stanovnika tadašnjeg grada. Što nije uništio potres, uništio je požar – uništene su višestoljetne umjetnine. U gradu je tih dana bio i veliki problem s pljačkašima.

O cijelom strašnom događaju postoje brojni dokumenti, koji svi ukazuju na razmjere katastrofe koja je pogodila Dubrovnik i nakon koje se dugo i sporo oporavljao, ali više nikada nije ponovio raniji sjaj. Glavnina pisama i rukopisa opisivala je prizore iz Grada i okolice koji su se ticali prizora jada koji je među stanovništvom nastao nakon potresa, te oštećenja pojedinih zgrada. Potres je pretvorio Grad u hrpu ruševina, a s brda Srđa kotrljalo se kamenje. Izvori i gustijerne su presušili.

Dubrovački muzeji su objavili prikaz kako je potres mogao izgledati.

POŠALJITE NAM VAŠU VIJEST

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back to top button