Domovina

Njemačka najavila vraćanje Perkovića i Mustača u svoj zatvor ako dođe do pomilovanja

Jučer je u medijima objavljeno da je pokrenut postupak za pomilovanje Josipa Perkovića i Zdravka Mustača, bivših udbaša osuđenih na doživotni zatvor zbog sudjelovanja u ubojstvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića u Njemačkoj 1983. godine. Danas se događa i nastavak priče. U Njemačkoj na taj potez ne gledaju blagonaklono, navodi maxportal.hr.

Molbu za  pomilovanje Josipa Perkovića i Zdravka Mustača, u ime obitelji osuđenika, pripremio je  odvjetnik Ante Nobilo.

Potporu zahtjevu za pomilovanjem dala je i skupina umirovljenih generala Ivan Čermak, Ante Gotovina, Ljubo Ćesić Rojs, Marinko Krešić, Krešimir Ćosić i admiral Davor Domazet Lošo

Potpora je motivirana “velikim doprinosom Josipa Perkovića i Zdravka Mustača u Domovinskom ratu, obrani i stvaranju samostalne Hrvatske”.

Po informacijama koje su cijelu operaciju je, na zahtjev predsjednika Zorana Milanovića, vodi njegov savjetnik za veterane, general Marijan Mareković.

Josip Perković ( 77) i Zdravko Mustač (80) su 2014. izručeni Njemačkoj. Mustač je bio optužen da je kao politički šef Službe državne sigurnosti u Zagrebu, u proljeće 1982., dao nalog Josipu Perkoviću koji je u to vrijeme vodio II. odjel (suzbijanje neprijateljske emigracije) u Službi državne sigurnosti u Zagrebu, da izvrši pripremu Đurekovićeva ubojstva u Njemačkoj kojeg su u srpnju 1983. u Wolfratshausenu ubili zasad nepoznati počinitelji.

Vrhovni državni sud u Münchenu osudio ih je u kolovozu 2016. na doživotnu zatvorsku kaznu zbog odgovornosti za ubojstvo Stjepana Đurekovića.

Perković i Mustač su 2019. vraćeni u Hrvatsku na izdržavanje kazne. Županijski sud u Zagrebu je njemačku kaznu doživotnog zatvora za Josipa Perkovića  ‘preveo’ u 30 godina zatvora. Vrhovni sud je tu kaznu potvrdio i trenutno je u zatvoru u Glini. Iako im je njemački sud izrekao istu kaznu  Županijski sud u Velikoj Gorici Mustaču je odredio 40 godina zatvora.

Prijevremeni otpust iz zatvora mogu tražiti nakon dvije trećine izdržane kazne, a po Zakonu o pomilovanju predsjednik Republike daje pomilovanja osuđenim osobama i ono nije je uvjetovano količinom izdržane kazne.

Molba za pomilovanjem se podnosi Ministarstvu pravosuđa i uprave koje će o njoj obavijestiti zatvor u kojem Perković i Mustač izdržavaju kaznu i zatražiti od njih podatke relevantne za sastavljanje izvješća o molbi.

Predsjednik Milanović je u ranijoj izjavi na temu pomilovanja naglasio da nikoga nije pomilovao niti će pomilovati pa će biti zanimljivo pratiti ovaj slučaj. Hoće li u slučaju Perkovića i Mustača pogaziti javno zadanu riječ?

Dan po objavi  informacije o pokretanju postupka za pomilovanje primili smo novu informaciju vezanu za taj slučaj da je Njemačka diplomatskim kanalima izrazila nezadovoljstvo postupkom pomilovanja i najavila da će suspendirati akt o izručenju ako se to dogodi.

Nijemci nemaju ništa protiv da se osuđenici na doživotnu robiju  (odnosno 30 i 40 godina koliko je ta kazna prevedena u Hrvatskoj), u skladu sa zakonskim propisima, puste na uvjetni otpust nakon izdržane dvije trećine kazne, ali se protive prijedlogu pomilovanja, odnosno oprosta kazne.

Jedno je, kažu Nijemci, puštanje na uvjetni otpust, a drugo pomilovanje i oprost kazne. U tom slučaju,  stigla je poruka iz Njemačke, spremni su suspendirati akt o izručenju i Perkovića i Mustaća i tražiti da se vrate na služenje kazne u Njemačku.

Pismo šest hrvatskih generala i admirala:

”Poštovani predsjedniče i vrhovni zapovjedniče,

Mi, niže potpisani generali proizašli iz Domovinskog rata, slobodni smo vam ukazati na tragičnu sudbinu brigadira Josipa Perkovića i brigadira Josipa Mustača. Ne ulazeći u ocjenu jesu li Perković i Mustač imali pošteno suđenje u Njemačkoj, ističemo sljedeće:OGLAS

1. Brigadiri Perković i Mustač izručeni su njemačkom pravosuđu odlukom Vrhovnog suda koja je donesena usprkos zakonske nemogućnosti izručenja zbog nastupjele zastare kaznenog progona. Iz tog nezakonitog izručenja, u konačnici, je i proizašla kazna zatvora koju obojica služe već 8 godina.

2. Obojica su osuđena na minimalnu doživotnu kaznu zatvora, što u Njemačkoj znači da mogu izaći na slobodu istekom 15 godina (tj. 2028.). Kao stranci mogu izaći i nakon isteka 7,5 godina uz protjerivanje u Hrvatsku, što bi se onda dogodilo 2021.

3. Kako u RH nema doživotnog zatvora, a osuđenici su se željeli vratiti u RH, Županijski sud u Zagrebu tu je kaznu preveo u naš sustav kaznenih sankcija na način da je Perkoviću izrekao 30 godina, a Mustaču 40 godina zatvora. Prilikom prilagođavanja doživotne kazne zatvora, koju kaznu naš zakon ne poznaje, sudovi nisu primijenili u potpunosti naš Kazneni zakon koji nalaže korištenje kazne koja je bila propisana u vrijeme izvršenje djela (1983.) ili kasnije kazne, ako je ona povoljnija za okrivljenika.

Da su suđeni u Hrvatskoj, onda bi im maksimalna kazna zatvora mogla biti 15 godina (načelo legaliteta), jednako koliko maksimalno pred hrvatskim sudovima dobivaju ratni zločinci koji su se borili na strani JNA i paravojnih skupina. Dakle, uslijed neusklađenosti sustava kaznenih sankcija, obojica brigadira u Hrvatskoj su u gorem položaju nego u Njemačkoj, gdje bi već najvjerojatnije bili na slobodi.

Hrvatski sudovi izriču brigadiru Perkoviću kaznu od 30 godina, što znači da bi on mogao izaći na slobodu kad navrši 99 godina, a brigadir Mustač, kome je izrečena kazna od 40 godina, mogao bi izaći iz zatvora u dobi od 122 godine. Dakle, obojica ne bi više nikad izašla iz zatvora.

4. Kod izricanja sankcija sud u Njemačkoj nije uzeo u obzir prijašnji život, tj. doprinos Perkovića i Mustača u uspostavi Republike Hrvatske, njihov doprinos u Domovinskom ratu u obrani nezavisnosti i cjelovitosti RH, te odlikovanju koje su dobili od predsjednika Tuđmana.

Da im se sudilo u Hrvatskoj, to su okolnosti koje bi svaki sud u Hrvatskoj, na zakonom predvideni način, cijenio. Zbog svih ukratko nabrojanih okolnosti, dvojica vrlo zaslužnih ljudi za obranu RH, nalaze se na izdržavanju kazni koje su proizašle kao direktna posljedìca pogrešne odluke sudaca Vrhovnog suda i neusklađenosti njemačkih i hrvatskih zakona vezano za kaznu i prava na uvjetni otpust. Ova nepravedna situacija u kojoj su se našli brigadir Josip Perković i brigadir Zdravko Mustač ne može se razriješiti redovnim pravnim mehanizmom.

Zato Vas, gospodine predsjedniče, molimo da Vi sanirate nepravedne posljedice za naše suborce, u okviru Vaših zakonskih i ustavnih ovlasti.

S poštovanjem,

general pukovnik Ivan Čermak,

general pukovnik Ljubo Ćesić,

general pukovnik Ante Gotovina,

general bojnik Marinko Krešić,

general zbora Pavao Miljavac,

admiral Davor Domazet – Lošo”.

U Uredu predsjednika danas nisu imali komentara na objavljeno pismo, navodi dnevnik.ba.

crodex.net

POŠALJITE NAM VAŠU VIJEST

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back to top button