Domovina

Ekonomski analitičar Vidaković: “Paralele između Jugoslavije 80-ih i EU-a danas su zapanjujuće”

Ekonomski analitičar Neven Vidaković gostovao je na N1 u Novom danu kod Tihomira Ladišića gdje je komentirao rast plaća i inflaciju.

Vidaković kaže kako novac za povećanja plaće u javnom sektoru dolazi iz proračuna zaduženjem, a stvarno dolazi od hrvatskih građana kroz inflaciju. “To je strukturna inflacija i država više ne može živjeti bez inflacije. Da sutra inflacija ode na nulu vi biste imali ogromni deficit proračuna i ne biste ga mogli zakrpati jer bi vam se državne financije pogoršale zbog rasta duga. To nije samo naš slučaj, nego slučaj velikih i Njemačke i Francuske”, rekao je.

“Jedini način da stalno dajete plaće je da stalno imate stopu inflacije koja vam hrani proračun kroz PDV-a i onda imate stalno zahtjeve za većim plaćama. To je lančani slijed odražava strukturu ekonomije koja je ovisna o inflaciji. Imali ste slučaj da je u Španjolskoj inflacija padala ispod 2 posto pa sada opet raste na 3,5 posto jer struktura ekonomije ne može opstati bez inflacije”, dodao je.

“BDP vam realno pada. To je komedija s otvaranjem Podravkine tvornice gdje je novinar Igor Lasić iz Novosti u tri rečenice rasturio cijelu Podravku. Napisao je – draga Martina, ti otvaraš novu tvornicu, plaće ti rasle pet posto, inflacija duplo više, hvališ se rastom proizvodnje, a raste značajno ispod stope inflacije i realno proizvodiš manje. To je taj privid”, naveo je.

Upozorio je i na turističku sezone. “Primijetili ste da se nitko ne hvali s rastom broja noćenja. Jer nije do toga došlo. Mi smo imali kuglicu sladoleda za 1 euro. Sada je kuglica sladoleda 2 eura. Vi ako prodate 9 kuglica sladoleda, realno jednu manje, vama su prihodi narasli 80 posto jer ste prije prodali 10 za 1, sada 9 za 2. sljedeće godine će biti isto i vi stalno imate privid većeg novca, a industrijska proizvodnja pada”, navodi.

“Kako to rješavate? Tako da se hvalite da imate sredstva iz EU-a kojima navodno oporavljate ekonomiju tako da obnavljate kuće i škole. I kada napravite novu školu, to je investicija i ulazi u BDP i imate taj fenomenalni rast. Ekonomska politika vlade je otišla u dva smjera. Prvi je pad stanovništva kako bi se stvorio privid rasta BDP-a po glavi stanovnika. Drugi je da pretvorite državu ovisnu o socijalnoj pomoć i jer se mi hvalimo da povlačimo novac iz EU-a i da imamo velike dotacije. Pa da imamo svoj novac ne bi nam trebao taj”, objašnjava Vidaković.

“Prije godinu dana sam izjavio da je politika ove vlade smanjenje plaća, a ne dizanje. Statistika pokazuje iznos plaća po 10 posto zaposlenih. Vama 60 posto zaposlenih ima plaću ispod prosjeka jer imamo nisko plaćena radna mjesta jer su obrazovani otišli van. Hrvatska nema problema s nedostatkom radne snage nego s iseljivanjem. To netko mora reći. Nedostatak radne snage je posljedica politike vlade koja potiče da se Hrvati isele”, rekao je.

“Ovo što se sada događa s prosvjedima poljoprivrednika u Francuskoj i Njemačkoj smo mi imali prije 40 godina s rudarima na Kosovu. Dođe vam netko i kaže – sa svojim radom nemamo za preživjeti. To je prijelaz kada se ekonomska nestabilnost prelila u političku. Vi sada imate malo vremena da se to zaustavi jer imate izbore u Njemačkoj, Francuskoj i EU, jer onda će politička nestabilnost postati ekonomski nerješiva. Već viđeno”, dodao je.

Kaže da su se stvari u svijetu izokrenule da da Kina ponovno želi biti sila što je stoljećima do 1850. bila. “Kina ne ratuje jer zna da je rat skup, oni žele politički destabilizirati Europu, ali do nekih granica jer nikome na svijetu ne odgovara raspad EU, ali ni pretjerani rast. Prije su oni nama bili tržište sad ćemo mi biti njima i napravit će ono što je zapadna Europa napravila istočnoj, isisati sve banke, novac i resurse”, smatra Vidaković.

“Paralele između Jugoslavije 80-ih i EU-a danas su zapanjujuće”, dodao je.

Izvor:N1

crodex.net

POŠALJITE NAM VAŠU VIJEST

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back to top button