Brazil i Kina sklopili su trgovinski sporazum o odbacivanju američkog dolara u korist vlastitih valuta, prema kojem će se trgovinske i druge transakcije između dviju država, umjesto u dolarima, obavljati u juanima i realima.
Brazil je sklopio dogovor s Kinom o odbacivanju američkog dolara prilikom međusobnog plaćanja trgovinske robe. To je posljednja pobjeda u dugoročnom nastojanju Pekinga da ‘gazi’ dolar i uspostavi juan kao dominantnu međunarodnu valutu, piše news.com.au prenosi narod.hr.
Dogovor je oživio zabrinutost SAD-a oko budućnosti američkog dolara.
Brazil i Kina izravno će razmjenjivati plaćanja bez prethodne konverzije svojih valuta u valutu neke vjerodostojne treće države/strane. A to je tradicionalna i glavna uloga ‘zelene novčanice’, odnosno dolara, u svjetskoj trgovini roba i usluge.
Dolar kao okosnica globalnog gospodarstva nakon Drugog svjetskog rata
Dolar je postao okosnica globalnog gospodarstva nakon Drugog svjetskog rata. Ogromno gospodarstvo, čvrsta demokracija i transparentni regulatorni sustavi Sjedinjenih Američkih Država brzo su učvrstili reputaciju sigurnog utočišta za međunarodne ulagače.
Ali vremena su se promijenila.
SAD više ne izgleda društveno ili ekonomski stabilan kao prije samo deset godina.
Sada je sve veći broj nacija željan pronaći alternativne financijske sustave kako bi se izolirali od spremnosti Washingtona da koristi sankcije kao političku polugu.
Važan sporazum dvije trgovinske velesile Kine i Brazila
Brazilska agencija za promicanje trgovine i ulaganja opisuje novi sporazum kao promicanje “još veće bilateralne trgovine i olakšavanje ulaganja” s Kinom. Ovo nije nimalo beznačajna vijest jer se radi o vodećim gospodarstvima čitave Azije i Južne Amerike.
Kina je najveći trgovinski partner Brazila, više od petine ukupnog uvoza dolazi iz Kine, a slijede je Sjedinjene Američke Države. Kina je najveće izvozno tržište Brazila, na tu državu otpada više od trećine ukupnog izvoza.
Kina je pretekla Sjedinjene Američke Države kao najveći trgovinski partner Brazila još 2009. godine. Danas je Brazil najveće tržište za kineske investicije u Latinskoj Americi.
Brazil i Kina najavljuju i osnivanje klirinške kuće koja bi omogućila obračune bez korištenja američkog dolara, kao i kreditiranje u nacionalnim valutama kako bi se olakšali i smanjili troškovi transakcija i oslobodili ovisnosti od dolara u bilateralnim odnosima.
Kao potvrdu svemu tome, predsjednik Brazila Lula najavio je dolazak u Kinu. Brazilski predsjednik Lula da Silva posjetiti će Kinu vrlo brzo: iza Uskrsa, dana 11. travnja.