Izbor uredništvaVideo

Žbog čega do sada za dr. Šretera nije pokrenut postupak proglašenja blaženim?

Riječi dr. Ivana Šretera bile su poruke mira i suživota, pa je tako govorio građanima čak i u napadnutom Pakracu na Dan državnosti 1991. godine.

Godine 1984. dr. Šreter pregledao je kao specijalist liječnik bolnice u Lipiku pacijenta Stevu Majstorovića, i pri upisu liječničkoga nalaza u zdravstveni karton u rubriku zanimanje upisao izraz ‘umirovljeni časnik’ umjesto ‘penzionisani oficir’.

U Vjesniku, u rubrici Pisma čitalaca, objavljeno je pismo oficira JNA, koje je sadržavalo pritužbu baš radi tog čina, piše Ivica Granić u Facebook objavi

Povedena je velika hajka u svim tadašnjim komunističkim novinama, a ondašnji ‘dežurni antifašisti’, poput Stevana Majstorovića i Gorana Babića, sipali su ‘ognjene strjelice’ na hrvatski jezik i dr. Šretera, kojemu je potom oduzeta i liječnička licencija.

Dr. Šreter optužen je ‘da je na javnom mjestu pisanjem vrijeđao i omalovažavao socijalističke, patriotske i nacionalne osjećaje građana’ i time počinio prekršaj iz članka 3. st. 1. Zakona o prekršajima protiv javnoga reda i mira. Osuđen je temeljem tog propisa na kaznu zatvora u trajanju od pedeset dana.’

‘Sredinom 80-ih, kao liječnik, završio je u zatvoru jer ga je jedan Srbin, penzionisani oficir JNA, optužio da je izgovorio hrvatsku riječ ‘časnik’ umjesto riječi ‘oficir’. Njemu u čast hrvatska jezikoslovna nagrada od 2005. godine nosi ime Nagrada Dr. Ivan Šreter’. (Milan Vuković, Jezik, prosinac 1996. godine).

Riječi dr. Ivana Šretera bile su poruke mira i suživota, pa je tako govorio građanima čak i u napadnutom Pakracu na Dan državnosti 1991. godine.

U tom govoru on se čak obraća Srbima kao ‘braćo Srbi’, pozivajući na suživot svih ljudi Pakraca.

Dana 30. svibnja 1991. dr. Ivan Šreter održao je veličanstveni govor u povodu Dana državnosti. Bilo je to u vrijeme kada su pakrački Srbi počeli rat u i oko Pakraca, zauzimanjem policijske postaje u središtu grada. Iz postaje su istjerali oružjem službenike MUP-a RH, skinuli državnu zastavu i postavili na nju zastavu Republike Srbije.

Na zgradu Skupštine općine Pakrac pobunjeni Srbi su izvjesili četničku zastavu. Time su jasno dali do znanja Hrvatima Pakraca što ih čeka i koja je njihova ideologija. Dakle, ‘odvajanje’ Pakraca i Slavonije od Hrvatske, te ‘pripajanje’ Pakraca i okolice zamišljenoj državi velikoj Srbiji.

Prije toga je te teritorije trebalo etnički očistiti od Hrvata ubijanjem, mučenjima, silovanjima, paležom kuća i to sve pomoću državne vojske Jugoslavije JNA koja je, u stvari, preko noći čudom postala beogradska i srbijanska vojska.

Intervencijom policijskih postrojbi, Srbi su istjerani iz policijske postaje Pakrac, te je tako definitivno počeo rat u Hrvatskoj.

Hrvatski Gandhi

Na drugoj strani stajao je ‘hrvatski Gandhi’ dr. Ivan Šreter, mirotvorac i ravnatelj bolnice u Lipiku, čovjek koji je imao vjeru u mir i zajednički život svih naroda koji žive na teritoriju općine Pakrac: Hrvata, Srba, Talijana, Čeha, Mađara i ostalih. U njegovoj osobi se pokazala demokracija u svojem najboljem, najsjajnijem izdanju!

Da, dr. Ivan Šreter se s pravom može nazvati hrvatskim Gandhijem.

A može se reći i da je bio na tragu duha i misli velikog židovskoga filozofa Martina Bubera, koji je u svojim djelima i svojim životom osvijetlio dijalog kao temeljni antropološki princip, koji je prokazao monologizam i njegovu pogubnost. (Najpoznatije Buberovo djelo nosi naslov ‘Ich und du; Ja i Ti’. Poznati njegov citat: Alles wirkliche Leben ist Begegnung; Sav stvarni život jest susret.)

Ova zemlja je suha, žedna, bezvodna s ljudima poput Plenkovića i Pupovca.

Ova zemlja treba hrabre Stepince i Šretere, ljude susreta i dijaloga, više nego kišu.

Početkom demokratskih promjena postao je predsjednik HDZ-a Pakraca i Predsjednik kriznoga stožera za Zapadnu Slavoniju. Njegova nastojanja da mirnim putem dođe do mira sa Srbima, koje je nazivao braćom, nisu urodila plodom.

Štoviše, Srbi su ga 18. kolovoza 1991. zarobili na barikadama u selu Kukunjevac.

Potom je prebačen u jednu kuću u blizini zloglasnog logora Bučje, gdje je prema svjedočenju očevica, također sužnja, Srbina dr. Vladimira Solara, bio neviđeno mučen.

Do danas nije poznat dan njegove smrti, kao ni mjesto gdje se nalaze njegovi posmrtni ostaci.

O dr. Ivanu Šreteru snimljen je dokumentarni film ‘Časnik mirotvorac’, autora Dražena Bušića.

U dokumentarcu pokojni dr. Tomislav Ivančić i don Živko Kustić izrekli su istovjetno, da dr. Šreter ima obilježja kršćanskoga mučenika.

Stoga se postavlja pitanje: zbog čega do sada za dr. Ivana Šretera nije pokrenut postupak za proglašenje blaženim?

Kada bi se to dogodilo, možemo samo zamisliti kakvo bi se novo svjetlo bacilo na cijeli Domovinski rat!

Prof. Tomislav Ivančić koji je dr. Šreteru bio duhovnik za vrijeme studija misli da je njegova pomirljivost prema neprijateljima mira bio njegov najveći ‘grijeh’ i da je zato ‘morao’ umrijeti.

Dr. Ivan Šreter – ČASNIK MIROTVORAC, cijeli film

Biografski dokumentarac o pakračkom mučeniku dr. Ivanu Šreteru. Upoznajte Ivana Šretera hrvatskog mučenika kojega su četnici oteli na današnji dan prije 30 godina. U filmu Časnik mirotvorac možete doznati o njegovu životu, otmici i političkim igrama oko njega.

Imamo tu jedan rijetki dokument kapetana JNA koji ga je ispitivao i na koncu napisao: Odlučeno likvidirati! Unatoč tomu tragu i nekim vrijednim iskazima Šreterovi posmrtni ostatci još uvijek nisu pronađeni. Koliko je Šreter velik govori činjenica da ga u filmu Živko Kustić i Tomislav Ivančić smatraju mučenikom i svetim.

Upoznajte ga.

www.crodex.net

POŠALJITE NAM VAŠU VIJEST

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back to top button