Domovina

30 godina od Bitke za Meoršje

“Pripadnici HVO-a u bici za Meoršje, kao i drugim bitkama od ključne važnosti za opstanak Hrvata u središnjoj Bosni, nisu napadali nikoga, nego su branili svoja ognjišta”

4. listopada se na prijevoju Blinje iznad Kreševa služena sveta misa za poginule branitelje HVO-a koji su položili svoje živote za obranu Kreševa u Domovinskom ratu na području Mešćeme, Blinja i Meoršja.

Početkom listopada 1993. godine započela je Bitka za Meoršje, jedan od ključnih okršaja za sudbinu kreševskog kraja i cijele Lepeničke doline. Završila je pobjedom snaga Hrvatskog vijeća obrane i označila prekretnicu u ratu na ovom području.

Tijekom obrane Kreševa od napada muslimanske Armije RBiH poginulo je 67 hrvatskih branitelja, 114 ih je ranjeno, a jedan se još uvijek vodi na popisu nestalih. Zauzimanjem Meoršja definitivno je otklonjena opasnost od pada Kreševa pod kontrolu muslimanskih snaga pa se, iako ih je bilo još važnih, godišnjica spomenute bitke svake godine posebno obilježava.

Vijence i svijeće su položili članovi Udruge obitelji poginulih i nestalih branitelja, Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata, 95. domobranske pukovnije, Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata ŽSB, Općine Kreševo, Oružanih snaga BiH, Veterani Vojne policije ŽSB.

Prije polaganja vijenaca, nazočnim se obratio Josip Tolo koji je pročitao govor s prve obljetnice Bitke za Meoršje iz 1996. godine.

Sveto misno slavlje je predvodio fra Drago Perković.

Ono što je zanimljivo je da je trenutni ”hrvatski” član predsjedništva BiH Željko Komšić (stoji u sredini) 1993. godine u odori muslimanske Armije BiH je napadao Kreševo. Kreševo je općina u kojoj je po popisu stanovništva 1991. živjelo 70% Hrvata. Slika govori koliko brutalno poniženje Bošnjaci rade nad Hrvatima u zemlji koja je i hrvatska država.

crodex.net

POŠALJITE NAM VAŠU VIJEST

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back to top button