Meteorolozi se po svemu sudeći ne mogu dogovoriti je li ovo najtoplije ljeto do sada ili možda ipak nije tako. Tako sada ispada da ćemo nakon najtoplijeg srpnja u povijesti imati najhladnija jutra u povijesti.
Posljednjih nekoliko dana u većem dijelu Hrvatske kao i Bosne i Hercegovine vladale su velike vrućine. Rano jutros kiša je u više navrata padala u pojedinim dijelovima zemlje. Došlo je i do blagog zahlađenja, pa je tako temperatura oko deset sati iznosila oko 22 stupnja.
Nakon najtoplijeg srpnja otkad postoje mjerenja, stižu i najsvježija jutra
Pametnome dosta!
Ovim putem ćemo djelomično prenijeti Facebook objavu istaknutoga meteorologa Marka Čubrila koji tvrdi kako je ljeto vjerojatno već završilo navodeći da je moguće kako više neće biti ‘paklenih vrućina’:
“U srijedu se sa premještanjem hladne fronte očekuje promijenjivo oblačno i nestabilno vrijeme uz pojavu kiše i grmljavinskih pljuskova.
Na sjeveru poslije podne smanjenje naoblake, dok bi se hladna fronta na jugu i jugoistoku osjetila tek krajem dana i tamo bi uz osjetno više maksimume još moglo biti uvjeta i za vremenske nepogode.
Vjetar umjeren, povremeno i pojačan sjeverozapadni, samo još na jugu prije podne jugozapadni. Dnevni maksimum od samo oko +17 nad sjevernim i dijelom središnjih područja pa do oko +33 na jugu regije gdje će poslije podne jače osvježiti. Zatim do nedjelje suho.
U početku relativno svježe, posebno noću kada će se minimumi kretati od +8 do +16 stupnjeva Celzijusa dok bi ponegdje po kotlinama BiH, Crne Gore i Srbije mogli pasti na samo oko +4 stupnja Celzijusa.
Od petka dnevni maksimumi u postepenom porastu i krajem tjedna bi se trebali kretati od +26 do +31 stupnja Celzijusa.
Početkom sljedećeg tjedna (oko 02. kolovoza) moguće je nešto izraženije pogoršanje uz kišu, pljuskove i osvježenje, dok bi novo osvježenje moglo uslijediti već oko 05. kolovoza.
Dakle od srijede nas ozbiljne ljetnje vrućine napuštaju i poslije osjetnog osvježenja maksimumi će se prvo kretati oko, a poslije 05. kolovoza možda i ispod prosjeka.
Sve to govori da pravih ljetnjih vrućina u narednih desetak dana neće biti i lako se može dogoditi da smo sa velikim vrućinama za ovo ljeto i završili.
Usporedo sa zahlađenejm, kako pri tlu tako i u višim slojevima atmosfere CAPE vrijednosti brzo padaju, tako da će se preduvjeti za jake olujne procese u atmosferi sutra brzo izgubiti i samo bi još na jugu gde veći dio dana bude vruće moglo biti lokalnih nepogoda“, navodi se u objavi.