Preminuo je general bojnik Zvonimir Skender (84), objavio je Prvi hrvatski gardijski zdrug. Skender je bivši pripadnik francuske Legije stranca s činom pukovnika i general Hrvatske vojske. Bio je zamjenik zapovjednika 1. hrvatskog gardijskog zbora.
General Zvonimir Skender rođen je 1939. u Zagrebu. Nakon umirovljenja u Legiji stranca živio je na Korzici, a u vrijeme agresije na Hrvatsku priključio se obrani Domovine. Po oslobođenju Hrvatske umirovljen je u činu general bojnika. Oženjen je i otac dvoje djece.
U Legiji stranaca je imao čin pukovnika. To je najviši čin koji je u Legiji stranaca dobio neki Hrvat, a ondje su bili Ante Gotovina, Miljenko Filipović, Ante Roso, Bruno Zorica Zulu, Aldo Lučev ‘Sablja’ i brojni drugi koji su iskustva i ratna znanja iz Legije optimalno iskoristili u Domovinskom ratu.
Po dolasku u Hrvatsku Skender je raspoređen kao instruktor u Hrvatsko vijeće obrane. U Čitluku, u Bosni i Hercegovini je nekoliko mjeseci pomagao u ustrojavanju HVO-a. U prosincu 1993. godine imenovan je za zapovjednika Operativne zone Tomislavgrad.
Uz još jednog legionara generala AntuRosu , Zvonimir Skender je uspio konsolidirati linije i zaustaviti agresiju bošnjačke Armije te pripremiti HVO za završne ratne operacije protiv srpskih snaga. Nakon preuzimanja zapovjedništva HVO-a od strane generala Rose i Skendera ,HVO nije izgubio niti pedalj teritorija a samo politički razlozi su zaustavili oslobađanje određenih hrvatskih područja koje je zauzela bošnjačka Armija.
U Haagu je kao svjedok obrane svjedočio na suđenju generalu Slobodanu Praljku kazavši da su ga njegovi vojnici jako voljeli. Od ljeta 1993. do kraje godine samo dva puta susreo generala Praljka, što je objasnio time što su obojica veći dio vremena provodili na terenu.
Kao glavni motivodlaska na ratište u BiH naveo je želju da svojim vojnim znanjem pomogne tamošnjim Hrvatima. Kazao je da je vojnike HVO-a u svakoj mogućoj prilici upoznavao s “duhom i slovom” Ženevskih konvencija, a posebno “da ne smiju zlostavljati ratne zarobljenike i iživljavati se na tijelima poginulih protivnika”.
U 1. hrvatskom gardijskom zboru na Tuškancu započinje s radom 1994. godine. Bio je zamjenik zapovjednika 1. hrvatskog gardijskog zbora.
Pogreb generala Skendera bit će na Korzici, u Francuskoj, a pojedinosti naknadno objavljene.
Zahvalni za njegov doprinos u Domovinskom ratu, supruzi, kćerima, rodbini i prijateljima izražavamo sućut.