
Nemojmo dopustiti da se zaboravi. Hrvatska mladost mora znati kako se krvlju nevinih stvarala slobodna i neovisna Hrvatska.
Igor Kačić, učenik 2. razreda srednje škole, imao je samo 16 godina kada je, nakon nezamislivog mučenja, ubijen na Ovčari. Kakvi su to morali biti neljudi, opsjednuti čistim zlom, da muče i ubijaju dječaka, trudnicu, ranjenike i starce?
Na Ovčari je ubijeno 264 ljudi. Više od trideset godina kasnije svi ubojice šute. Ne žele reći gdje su tijela još oko 50 nestalih.
Igor Kačić rođen je 23. kolovoza 1975. Bio je sin Petra Kačića – Srednjeg Bojlera, legendarnog zapovjednika Sajmišta, i Irene Kačić, predsjednice Udruge udovica poginulih hrvatskih branitelja PGŽ.
Danas se s dubokim poštovanjem prisjećamo dječaka koji je 1991. godine imao samo 16 godina – djeteta koje rat nije poštedio.
Igor Kačić odveden je iz vukovarske bolnice 20. studenoga 1991., zajedno s ranjenicima, civilima i braniteljima koji su se ondje sklonili nakon pada grada. Njegova majka Irena pokušavala je objasniti da je riječ o maloljetniku, pokazujući zdravstvenu iskaznicu jer osobnu nije ni imao. No unatoč njezinim molbama i činjenici da Igor još nije navršio ni 17 godina, izdvojen je i poslan na Ovčaru.
Uz njegove posmrtne ostatke ležao je zlatni privjesak s njegovim imenom i mali drveni delfin koji je osobno izrezbario u skloništu. Ti predmeti postali su nijemi svjedoci djetinjstva koje je nasilno prekinuto.
Nakon ekshumacije, njegovi su posmrtni ostaci zajedno s očevima pokopani u Rijeci. Njihov spomenik stoji u Vukovaru, u parku preko puta vatrogasnog doma – kao trajni podsjetnik na žrtvu koja je upisana u temelje hrvatske slobode.
Mi katolici, po Kristovom nauku, trebamo znati oprostiti. Ali zaboraviti – ne smijemo nikada. Našu djecu i mlade moramo učiti istini o našim junacima i Domovinskom ratu.
Počivali u miru Božjem, naši heroji.
Više o Petru Kačiću, legendarnom branitelju Vukovara, možete čitati ovdje:
https://crodex.net/petar-kacic-vukovarski-heroj-o-kojem-hrvatska-javnost/?amp=1
crodex.net









