Roditelje čija djeca pohađaju privatne vrtiće u Zagrebu na jesen očekuje poskupljenje od 150 do 250 eura, a moguće je da poskupe još i više, upozorava Udruga vrtića privatnih osnivača, dodajući da su na to prisiljeni kako bi zadržali kadar nakon dva vala povećanja plaća u gradskim vrtićima.
Sjećate li se bajki kojim nas je još 2022. “hranila” aktualna gradska vlast kad je ukidala prava roditeljima odgojiteljima?
Glavna poruka tih priča bila je da će u vrtićima biti dovoljno mjesta za svu djecu za koju su ti roditelji do tada skrbili kod kuće.
Kad ono…
Obećanje ludom radovanje! Čarobna vila nije možemoistima došla u pomoć, pa nisu osigurali mjesto u vrtiću ni za djecu čiji roditelji nikada nisu koristili mjeru RO.
Ipak, usprkos poraznoj situaciji, samohvaljenje “uspjesima” po pitanju smještaja djece u dječje vrtiće se nastavilo.
Prema službenim izjavama iz Grada, u kojima prednjači zamjenica gradonačelnika Dolenec, dalo se iščitati da Gradska uprava u svoja postignuća ubraja i smještaj djeteta u privatni dječji vrtić.
No, Grad Zagreb ne želi izjednačiti subvencioniranje smještaja djece u svim vrtićima neovisno o njihovoj vlasničkoj strukturi.
Na tu neprihvatljivu diskriminaciju Grad je upozorila i pravobraniteljica za djecu Pirnat-Dragičević, tražeći da Grad osigura jednako sufinanciranje dječjih vrtića, neovisno o tome tko je njihov osnivač – Grad, vjerska zajednica ili privatni investitor.
Zbog postojeće “subvencijske diskriminacije” neki će roditelji u Zagrebu od jeseni morati plaćati značajno više, čak i do 500 eura mjesečno, kako bi njihovo dijete bilo prikladno zbrinuto dok su oni na poslu.
Misle li u Gradu da su roditelji sami odabrali taj “luksuz” ili su bili primorani dijete upisati bilo gdje, s obzirom na podkapacitiranost gradskih vrtića?
Pitaju li se u Gradu koliko će diskriminiranim obiteljima, pogotovo onima s više djece vrtićke dobi, preostati novca za osnovne životne potrebe: za hranu, za račune za režije, za potrepštine za djecu?
Umjesto obećanih verbalnih bajki Danijele Dolenec, Grad roditeljima u stvarnosti servira dodatna financijska opterećenja i egzistencijalne brige.
Rješenje je jednostavno – prestanite diskriminirati djecu!
crodex.net