POTAPANJE HEP-a! Zašto Vlada nije subvencionirala ograničenje cijena plina građanima izravno iz državnog proračuna, nego je tu razliku u cijeni prevalila na HEP?
Njemačka je tako napravila. Zašto onda baš na HEP?
Zato što se time htjelo ostvariti dva cilja:
1) smanjiti strah građana od podivljalog rasta cijena plina i time mjesečnih računa te tako zaraditi političke bodove
2) dovesti HEP u poziciju gubitaša koji može biti tada pogodan za privatizaciju dobro poznatim modelom “traženja strateškog partnera”.
U 2021.g. HEP je ostvario neto dobit od milijardu kuna, a u prvoj polovici 2022.g. situacija se dramatično okrenula pa je samo u prvom polugodištu ostvario gubitak 1,1 milijardu kuna. Pošto izvještaj za 2022.g nije još objavljen vjerojatno će biti između 2 i 2,5 milijarid kuna.
A tada će se otvoriti ključna pitanja o tme kako riješiti gubitke i spasiti HEP.
Oko HEP-a već godinama kruže “lešinari” nastojeći zgrabiti tu još jedinu preostalu zlatnu koku i sigurno će kopati i rukama i nogama da ga “spašavaju” od gubitaka i “propasti”.
Taj gubitak Vlada može pokriti na dva načina i u oba ćemo ceh platiti mi građani. Prvi je da od prikupljenog novca od narodnih obveznica pokrije gubitak a drugi je da povećaju cijenu struje. Ovaj drugi scenarij nije realan jer se HDZ priprema za izbore. Vjerojatnije će to biti kombinacija osrednjeg rasta cijena struje i pokrivanje gubitaka iz proračuna.
Podosta toga bi trebalo razjasniti javnosti u vezi HEP-a
Od toga zašto je uvezao struje u 2021.g. preko 3,5 milijardi kuna? Zašto nije na vrijeme krenuo u izgradnju obnovljivih izvora el. energije i time smanjivao uvoznu ovisnost? Kako i od koga se kupuje struja i po kojim cijenama? Koliki je obujam političkog klijentelizma itd.
HEP je previše važna firma da bi se utjecaj na upravljanje prepustio u toj mjeri osuđenoj kriminalnoj organizaciji.
Subvencioniranje cijena plina ne smije postati razlogom njegove moguće privatizacije, a to je realna opasnost ove pomahnitale Vlade.
Izvor: Ivan Lovrinović