Domovina

HTV DERNEK S OLIVEROVOM NALJEPNICOM

Danima slušamo Antu Gelu, nesumnjivo vrhunskog glazbenika, a još manje upitno sveprisutnog primarnog biznismena sklonog bižutiranju, u svim emisijama HTV-a.

Čitajući prije nekoliko dana poruku Petra Dragojevića, mladog glazbenika i nećaka velikog Olivera, kako bi se Oliver opasno naljutio da vidi kako ga “proslavljaju”, mislio sam da je to neka sitna svađica u glazbenom i produkcijskom svijetu.

Vidim ipak da nije.

I sam se pitam, kakve veze ovo što HTV radi “u ime Olivera Dragojevića” ima s Oliverom?

Za cijelu sljedbu koja se razvila u postkrležijanskoj književnosti i kritici, te svim vidovima rasprodaje dobara, usluga i kvaziumnosti usidrene na politički i ideološki proglašeni književni kanon, sjajni Davor Velnić zna reći da su “Krležioti”.

Ne pada mi na pamet odgovarajući naziv za ove post-Oliverovce, pogotovo što se, kad je Oliver u pitanju ne radi o mogućnosti realne usporedbe s Krležom, jer Olivera nitko nije morao, a ni mogao nametati kao Krležu.

On je za života osvojio hrvatsko nebo i ostao na njemu. Ne samo ponad Veka Luke.

Zato su glazbeni i zabavljački “krležioti” odlučili strgnuti tu zvijezdu od ljeta do ljeta i temeljito se pooliveriti naljepnicama “Oliver”, radeći od zvijezde bižuteriju na svoju sliku i priliku, a sve u režiji već opasno posrnulog HTV-a, broda koji curi na bokovima i izlijeva puno toga što zagađuje Hrvatsku baš na svim područjima.

Danima slušamo Antu Gelu, nesumnjivo vrhunskog glazbenika, a još manje upitno sveprisutnog primarnog biznismena sklonog bižutiranju, u svim emisijama HTV-a.

Ante Gelo rekao ovo, naglasio ono, pa Ante Gelo priredio knjigu, pa će svoju knjigu pjesmaricu Olivera i Zdenka promovirati u Vela Luci na priredbi “Trag u beskraju”, pa se čovjek mora pitati – stanite malo, kome je posvećen ” Trag u beskraju”, podizanju spomenika Anti Geli od velalučkog originalnog kamena Olivera, ili toj hrvatskoj simboličkoj stijeni?

Kako bi sve bilo dosljedno, zvijezdana priča pretvorena u buvljak i bižuteriju, pokrivenu s ponekim izvođačem i izvođačicom iz Oliverova stvarnog razreda, uz bildanje likova i dijela po Gelinom izboru današnje glazbene i zabavljačke produkcije, bez Gibonija, bez vrhunskih klapa koje su obilježile s Oliverom njegovo razdoblje i estetiku, prvo se post-Oliverovcima obrati Duško Ćurlić.

E sad, ako netko u tom tipu, polugrimasi, glasu, a iskreno govoreći i stasu, vidi nešto oliverovsko, onda je to za znanstvenu analizu dubine poremećaja estetskih kriterija.

Zatim s potpuno istim sintagmama sutra ili kasno noću osvanu naslovnice i tekstovi, baš svih medija o tome kako su Novozelanđani raspametili publiku, pa je Danijela opametila prisutne, pa je Brkljača rasplakao masu, kako je cijeli trajekt tri sata pjevao, da bi i priučeni slijepac uočio kako je sve, baš sve nastalo u istoj radionici, vrlo vjerojatno prije nego su “raspametili” ili “rasplakali oduševljene Oliverovce”.

Sreća Božja da se u toj ludnici navijačko-dernekaške slike nije promoviralo ćevape i burek i nekoga sponzora koji bi počastio “raspamećenu” gomilu.

Samo bi to još trebalo.

Na prvu se vidi da je sve napisano duboko na kopnu, bez daška mora, melodičnosti i beskraja, još dok se spremalo u pohode na Oliverovu barku.

Dernečiti na mjestu koje za derneke nije.

Tipični, prilično jeftini neukus i kič s banalnim sadržajem, a po definiciji i sveobuhvatnosti očito vrlo skup.

Vrh PR i produkcije.

Narodski rečeno – prodaje.

I isplativo vještoj produkciji “krležiota”, koja izlazi na pašu u slavu hrvatskog turizma tezgareći nepotrošivost i dušu naroda.

Nemoguće je ovom prigodom ne postaviti pitanje, onako na prvu – po kojim to standardima s Oliverom na bilo kakav, pogotovo scenski i televizijski način netko neoperiran od duha može povezati Duška Ćurlića, a ignorirati činjenicu da postoji na HTV-u Velalučanka Lejdi Oreb, koja i duhom, i dušom, i glasom, a i stasom jest Oliver Dragojević, i baš sve simboličko što Oliverova zvijezda isijava i emitira u beskraju.

I deset je puta profinjenija voditeljica događaja kojima je uistinu cilj dodirnuti zvijezdu ili joj se simbolički nakloniti.

Da ne spominjemo glazbenu estetiku, znanje i senzibilitet!

I odgovor je logičan.

Derneku treba Ćurlić.

To je hateveovsko poimanje kulture, rukopis nesretne hijerarhije koja će vidjeti umjetnički izraz u dvadesetak kamiona s tristo tona tehnike i sto pedeset ljudi na cesti iz Zagreba do Opatije, kako bi se iza scene s nekakvim polusvijetom virtualne dezimaginacije prodala Hrvatskoj – turbo kultura.

Ono, tipa – Rijeka prijestolnica kulture!

Zašto bi se uhodani obrazac mjenjao s Vela Lukom, pogotovo kad se ima i može prodati takav proizvod kakav je Oliver.

A ni pobuniti se ne može.

Razlika između Oliverovog beskraja i toga je upravo u esenciji pojma – beskraj.

Zato je ipak primjerenije da se pojavi Duško Ćurlić umjesto Lejdi Oreb, samo bi trebalo biti dosljedan u prilagodbi mjesta i sadržaja.

Umjesto Vela Luke i Olivera, trebalo je organizirati dernek u Macole.

Svejedno se moglo urediti da mediji sutra pišu kako su “raspametili publiku”.

Kao da je to problem!?

Samo, to nije Oliver, jer on nikoga nije raspamećivao.

www.crodex.net

POŠALJITE NAM VAŠU VIJEST

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back to top button