Američki State Department nedavno je objavio elektronska pisma bivše američke državne tajnice Hillary Clinton, koja otkrivaju razmjere zlatnih rezervi bivšeg libijskog vođe Moamera al-Gaddafija.
Nedavno deklasificirana e-mail korespondencija između bivše američke državne tajnice Hillary Clinton i njezinog savjetnika Sida Blumenthala pokazuje da je Clinton bila “duboko upletena” u zapadnu zavjeru protiv libijskog vođe Moamera Gadafija i njegove pan-afričke valute, “zlatnog dinara”, piše. F. William Engdahl “New Eastern Outlook”, prenosi priznajem.hr
Zašto je Gadafija trebalo smaknuti?
“U nedavno deklasificiranoj e-pošti koju je Blumenthal uputio državnoj tajnici Hillary Clinton 2. travnja 2011., Blumenthal otkriva zašto je Gadafija trebalo eliminirati”, piše Engdahl.
Citirajući neidentificirani “visoko rangirani izvor”, Blumenthal je napisao Clintonu: “Prema osjetljivim informacijama dostupnim ovom izvoru, Gadafijeva vlada ima 143 tone zlata i sličnu količinu u srebru… Ovo zlato je prikupljeno prije sadašnje pobune i ima za cilj uspostaviti pan-afričku valutu.” temeljenu na libijskom zlatnom dinaru”, otkriva istraživač.
Gadafi nije bio jedini afrički vođa koji je svoje prihode od nafte želio pretvoriti u državna sredstva, umjesto da ih povjeri bankarima u New Yorku ili Londonu, nakon što je američki rat protiv terorizma započeo na Bliskom istoku i u središnjoj Aziji.
Nova valuta neovisna o dolaru – tzv. zlatni dinar
“Suverena kontrola sve većeg broja afričkih i arapskih naftnih država nad njihovim državnim prihodima od nafte i plina do 2008. vjerojatno će izazvati ozbiljnu zabrinutost Wall Streeta i Banke Londona.” One potencijalno neće moći kontrolirati enormnu likvidnost koja se mjeri u milijardama“, nastavlja Engdahl.
U međuvremenu, 2009. godine Gadafi, koji je tada bio predsjednik Afričke unije, ponudio je zemljama kontinenta da prijeđu na novu valutu, neovisnu o američkom dolaru, takozvani zlatni dinar.
Prema ovom istraživaču, ideju koju je zagovarao libijski vođa odobrili su Ben Ali u Tunisu i Mubarak u Egiptu. Gadafi je pozvao afričke države da stvore valutnu uniju koja bi “zlatni dinar” učinila glavnim sredstvom plaćanja nafte i drugih izvora.
“Uz bogate naftne fondove arapskog OPEC-a, druge afričke zemlje, posebice Angola i Nigerija, namjeravale su stvoriti vlastite fondove od prihoda od nafte, u vrijeme kada je NATO bombardirao Libiju 2011. godine”, piše Engdahl i dodaje da su ti suvereni svojim nacionalnim sredstvima Afriku trebali učiniti neovisnom o kolonijalnoj monetarnoj kontroli.
Tko stoji iza kampanje protiv Libije, Gadafija i nove afričke valute
San afričke nacije bio je istovremeno i noćna mora financijske elite Zapada. U svjetlu svega toga ne čudi što su Wall Street i Bank of London stali iza NATO kampanje protiv “nepokornog” libijskog vođe.
Engdahl ukazuje na činjenicu da postoji nešto vrlo sumnjivo iza ideje da libijski islamisti koje podržava SAD stvore banku u “egzilu” u zapadnom stilu (kao i vlastitu naftnu kompaniju) usred žestoke borbe protiv Gadafijevog vlada.
Istraživač citira Roberta Wenzela koji je u “Journal of Economic Policy” napisao da “nikada nije čuo za središnju banku stvorenu u samo nekoliko tjedana usred ustanka”. “Ovo ukazuje na to da imamo više od samo grupe pobunjenika koja trči okolo i da iza toga stoje neki vrlo sofisticirani utjecaji”, rekao je Wenzel.
Ti “interesi” mogli bi se povezati s Wall Streetom i londonskim mogulima, koji su htjeli eliminirati ideju pan-afričke valute. “Gadafijev san o arapskom i afričkom zlatnom sustavu neovisnom o američkom dolaru nažalost je umro s njim”, piše Engdahl.
Međutim, priča još nije gotova — na istoku se pojavljuje novi savez temeljen na valuti potkrijepljenoj zlatom, koja prijeti ugroziti hegemoniju američkog dolara. Ova skupina, predvođena Kinom i Rusijom, predstavlja potpuno novi izazov američkoj monetarnoj dominaciji, zaključuje istraživač.