S obzirom na današnji posjet Francuskog predsjednika, kupovinu francuskih borbenih zrakoplova Rafale i zaključivanje strateškog partnerstva sa Francuskom, u nastavku donosimo pregled Francuske vojne moći prema ljestvici Globalfirepower web portala.
Ova ljestvica uzima u izračune preko 50 pojedinačnih čimbenika kako bi se utvrdio tzv. Index moći (PowerIndex – ‘PwrIndx’) pojedinačne države, a koji uzima u obzir različite kategorije od vojnih i financijskih kapaciteta, logističkih sposobnosti i zemljopisnih karakteristika. Uz pregled francuskog položaja sagledati ćemo i položaj Hrvatske te susjednih država i zaključiti analizom postignutih ugovora.
DEMOGRAFSKI KAPACITETI I VOJNO OSOBLJE:
FINANCIJSKI KAPACITETI:
DEVIZNE I/ILI ZLATNE PRIČUVE:
ZRAČNE SNAGE:
KOPNENE SNAGE:
MORNARICA
LOGISTIČKI KAPACITETI
NAFTNI RESURSI:
ZEMLJOPIS:
Analiza Ivane Petrović:
I. Petrović u dnevniku Nove TV, u svojoj analizi (ovdje), navodi kako je najjača misao koju je čula od francuskog predsjednika Emmanuela Macrona ta da je kupovina borbenih aviona suverena odluka Hrvatske i da je ovo povijesni sporazum koji će zacementirati odnose Hrvatske i Francuske.
Druga važna tema je bila i Schengen. “Macron je u Zagreb došao s čvrstom potporom Hrvatskoj za ulazak u Schengen”, izvijestila je Petrović i dodala kako je Macron kazao da će Shengen ulaskom Hrvatske postati učinkovitiji, dok “Hrvatska uz brojne benefite počinje graditi novu sigurnosnu arhitekturu u odnosu na nestabilno i krhko okruženje”.
Urednica vanjske politike predsjednika Macrona pitala je i za francuski pogled na zemlje zapadnoga Balkana. Petrović kaže da vidi veliki napredak u odnosu na BiH. Ozbiljnije razgovore o izbornom zakonu u BiH je počeo Plenković u siječnju 2020. u Francuskoj, kazala je te dodala kako Francuska do tad nije imala prevelik interes što se zbiva u BiH. “No Macron je danas u dva navrata rekao da će se potruditi da se izborni zakon promijeni i da sva tri naroda steknu ravnopravnost koju im jamči Daytonski sporazum”, izvijestila je.
“Pokazao je svjesnost svih sigurnosnih problema u našem susjedstvu. Spominjao je proces Srbija-Kosovo. Ne imenujući nikoga rekao da je svjestan da u našem susjedstvu interesno igraju razni igrači i da je to mali euroatlatski neintegriran prostor u srcu Europe podložan svim mogućim negativnim promjenama”, izvijestila je Petrović. Dodala je kako Francuska podržava europsku perspektivu tih zemalja, ali uz ispunjavanje kriterija.
Izvori: Globalfirepower / Dnevnik.hr / crodex.net