Ništa ne može zamesti trag onima što svjesno pristadoše da ih ne bude da bi nas bilo” zapis je sa spomen ploče na Gradskom groblju, postavljenoj u znak sjećanja na sve hrvatske branitelje poginule za obranu Kiseljaka.Jedan od njih je i Marinko Bošnjak od čije je pogibije danas navršeno 28 godina.
Na današnji dan, 15. lipnja 1993. godine, na lokalitetu “Kokoška” iznad Kiseljaka, u sukobu s muslimanskom Armijom BiH, poginuo je pukovnik Marinko Bošnjak. U trenutku pogibije imao je 28 godina. Iako vrlo mlad, Marinko Bošnjak je iza sebe imao bogat ratni put. Dragovoljno se uključio u obranu Republike Hrvatske kao pripadnik 1. gardijske brigade “Tigrovi”, a izbijanjem sukoba u BiH 1992. godine hrvatski narod nastavio je braniti na jajačkom i travničkom bojištu, da bi život položio u rodnoj Lepeničkoj dolini na dužnosti dozapovjednika kiseljačke brigade HVO-a “Josip Ban Jelačić”. Njegova stručna pomoć, znanje i iskustvo utkani su ustroj postrojbi HVO-a u Kiseljaku, Kreševu i Fojnici, a suborci ga pamte po hrabrosti, ali i ogromnom vojničkom iskustvu i znanju.
Iz brigade „Josip ban Jelačić” preustrojem vojnih postrojbi nastale su 94. pukovnija „Josip ban Jelačić” i 95. pukovnija koja je naziv dobila upravo po Marinku Bošnjaku.
Istog dana, 30-ak kilometara sjeverozapadno dogodio se pokolj u Busovačkim stajama na Busovačkoj planini. Ondje je humanitarni konvoj samarica s pratnjom, oko pedeset konja i vodiča, civila i vojnika iz svih krajeva Lašvanske doline naišao je na zasjedu. Konvoj je preko planinskih vrleti i bespuća Vranice išao u Sebešić, tadašnju logističku bazu Hrvatskog vijeća obrane i donosio u opkoljenu Lašvansku dolinu naoružanje, hranu i opremu za vojsku i građane. Armija BiH je iznenadnim napadom pješačkim naoružanjem, minobacačima i razornim eksplozivnim napravama napravila pravi pokolj. U njemu je stradalo 18, a prema nekim izvorima i 22 ljudi i više od dvadeset konja.
Nakon višesatne krvave borbe, u pomoć konvoju stigao je interventni vod Brigade “Nikola Šubić Zrinski” iz Busovače, a nešto poslije i jedna postrojba policije te su snage Armije BiH prinuđene na povlačenje. Ovim napadom muslimanskih snaga prekinuta je svaka veza Lašvanske doline s ostatkom svijeta sve do dolaska humanitarnog konvoja za Novu Bilu iz Hrvatske u prosincu 1993. godine.