“U slučaju da se zatvori Sueski kanal, cijela Europa će u tom trenutku biti gladna. Mi toga nismo niti svjesni”, upozorio je prof. dr. sc. Ivica Kisić, dekan Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, gostujući na HRT-u.
Cijena jeftine hrane je iza nas, hrana je postala jedan način oružja.
Nismo ni svjesni što će se dogoditi ako se zatvori Sueski kanal.Kroz Sueski kanal odvija se 12% svjetskog trgovačkog prometa, pa ta prometna arterija, koja povezuje Sredozemno i Crveno more, ima stratešku važnost u opskrbi Europe.
Što će se dogoditi u slučaju da se zatvori Sueski kanal?
– Gotovo je, cijela Europa u tom trenutku će biti gladna. Mi toga nismo svjesni, u zadnje dvije godine dugi lanci opskrbe su se počeli pomalo gasiti, počeli su se orijentirati na svoju proizvodnju, a to slijedi i u budućnosti.
– Mi smo u dosta lošoj situaciji, Bog nam je dao resurse, imali smo poljoprivredne površine, imali smi kvalitetnu vodu i imali smo ljude koji su željeli raditi na piljoprivredi. Nažalost veći dio poljoprivrednih površina je uz pripreme promjene zakona koju je pisala Borg skupina a Vlada prijedlog prihvatila Slavonske plodne njive uvrštene su u stečajnu masu Agrokora što je definitivno krivo, jer Agrokor nikako nije mogao biti vlasnik poljoprivrednog zemljišta. Zemlju je mogao imati u najmu jer su te plodne njive, šume, livade.. bile vlasništvo države. Nažalist zakon je donešen i sva obradiva zemlja prodana je strancima. Pa je tako srpski kralj mesa Petar Matijević, kupio dvije poljoprivredne zadruge smještene u Starim Jankovcima i Negoslavcima.
S dvjema zadrugama došao je u posjed 1500 hektara poljoprivrednog zemljišta u Vukovarsko-srijemskoj županiji, postajući pritom najveći vlasnik plodnih oranica u našoj zemlji. Nakon preuzimanja zadruga otpustio je pola zaposlenik. Sada želi kupiti još 3500 hektara zemlje. Iz Fortenove stiže vijest da strancima prodaju tvrtke iz poljoprivrednog sektora: Belje, vukovarski Vupik i vinkovački PIK.