Zadarski liječnik obiteljske medicine dr. Damir Biloglav, koji je ujedno i vijećnik Domovinskog pokreta u Gradskom vijeću Grada Zadra, u intervjuu za Narod.hr ispričao je kakvoj je torturi od strane strukovnih organizacija tijekom pandemijskih godina bio izložen, kakvi su sve procesi protiv njega vođeni jer je kritizirao pandemijski narativ te kako tumači šutnju većine svojih kolega.
Epidemija je ovih dana i službeno ukinuta u Hrvatskoj. No, dr. Biloglav upozorava da nije sve gotovo.
Tek sada slijedi raščišćavanje.
A o protekle tri godine oni koji su bili stalno pod svjetlima reflektora, članovi famoznog Stožera, odjednom su zašutjeli.
Na okrugli stol u Hrvatskom saboru kojeg je organizirao saborski zastupnik Stjepo Bartulica nije se odazvao nitko od pozvanih na kraju nije odazvao, niti ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak, niti državna tajnica u Ministarstvu zdravstva Marija Bubaš niti glavni epidemiolog HZJZ-a Bernard Kaić. No odazvali su se oni koji su prkosili njihovom narativu, Među njima i dr. Biloglav koji je o svemu progovorio u intervjuu za Narod.hr.
Narod.hr: Sada kada je sve gotovo, što možemo zaključiti iz posljednje tri godine korone, i u aspektu Vaše struke i u društveno-političkom kontekstu?
Damir Biloglav: Ne bih se složio s vašom konstatacijom da je sada sve gotovo. Gotova je pandemija ako je ikada i postojala. Sada ostaje onaj najvažniji dio o kojem sam već govorio. Temeljito raspraviti o stvarnoj prirodi i posljedicama korona razdoblja. Istražiti uzroke griješaka koje su počinjene, uspostava učinkovitog sustava upravljanja kriznom situacijom u kojem se ne mogu događati promašaji kojima smo svjedočili, ukloniti iz procesa donošenja odluka nekompetentne i dokazano neodgovorne osobe kao što su bili, između ostalih i nesuđeni sudionici okruglog stola o kojem smo pričali.
Iz rakursa zdravstvenog profesionalca čini mi se najvažnijim osmisliti i provesti programe koji bi obuhvatili sve oštećene zatvaranjem zdravstvenog sustava. Intenzivirati preventivne preglede, ali na ostvariv i učinkovit način, a ne kako to zamišlja ministar Beroš. Moramo naći način da kao zajednica obeštetimo one koji su najgore stradali. Posebnu pozornost treba posvetiti saniranju šteta načinjenih najmlađima.
Na kraju bih rekao da je i novinarska profesija u dobroj mjeri izgubila obraz u proteklom razdoblju. Sav teror koji smo pretrpjeli kao zajednica ne bi bio moguć bez novinara. Sada se nudi prilika da se koliko-toliko ekskulpiraju. Postavljajte pitanja, potičite rasprave i ne dajte mira dok ne dobijemo odgovore na pitanja koja nas muče. Kako što su mediji bili ključni u pronošenju tog pandemijskog narativa tako su danas ključni i rasvjetljavanju toga. Kao što je u medicini bilo onih koji su se suprotstavljali tome, bilo ih je i među novinarima i ovom putem im se zahvaljujem.
Cijeli intervju možete pročitati ovdje.