Ako dođe do pojave zajedničke valute zemalja BRICS-a, to će biti najveći monetarni udar na svjetskoj razini nezabilježen od uspostave MMF-a. Uvođenje zajedničke valute BRICS-a bilo bi ravno neviđenom valutnom ratu globalnih razmjena s nesagledivim posljedicama najnoviji je komentar prof. Ivana Lovrinovića koji prenosimu u cijelosti u nastavku.
Hoće li dolar postati drugorazredna svjetska valuta?
Zemlje BRICS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika) namjeravaju uskoro uvesti zajedničku valutu, što je najavljeno još sredinom prošle godine. Uskoro se očekuje konkretan plan.
Ako se to dogodi, onda će to stubokom promijeniti geoekonomske i geopolitičke odnose u svijetu na štetu Grupe G7 koju čine: SAD, UK, Njemačka, Francuska, Italija, Kanada i Japan).
U stvari, najveći bi to bio udar na američki dolar koji je apsolutno najvažnije i najmoćnije “oružje” u njihovim rukama. Zašto? Zato što u ukupnim deviznim pričuvama svih zemalja svijeta (11,6 tisuća milijardi $), dolar sudjeluje s 61%. Sve se vrti oko dolara; međunarodna trgovina, investicije, krediti, emisije vrijednosnica itd. Dolar je i najvažnija valuta u sustavu MMF-a, u kojemu SAD ima 16,5% ukupnih glasova. Za svaku važnu odluku u MMF-u potrebno je prikupiti 85% glasova, a to je nemoguće jer SAD ima kontrolni paket koji daje pravo veta.
Ako dođe do pojave zajedničke valute zemalja BRICS-a, to će biti najveći monetarni udar na svjetskoj razini nezabilježen od uspostave MMF-a. Tu zajedničku valutu bi činile nacionalne valute članica BRICS-a, a to se naziva košaricom valuta, u kojoj bi svaka nacionalna valuta imala ponder koji zaslužuje u skladu sa svojom veličinom i snagom gospodarstva. Unutar ovog saveza živi najviše ljudi na svijetu, Kina je drugo najveće gospodarstvo svijeta, najveći prirodni resursi se tu nalaze itd. Samo Kina s Hong Kongom posjeduje trečinu svih deviznih rezervi svijeta, dominantno u dolarima. Žele li to i dalje?
I ne samo to. Uvođenje nove obračunske valute u bilateralnim ekonomskim odnosima najavili su Brazil i Argentina kako bi smanjili ovisnost o dolaru kao najvažnijem sredstvu međunarodnih plaćanja.
Dakle, uvođenje zajedničke valute BRICS-a bilo bi ravno neviđenom valutnom ratu globalnih razmjena s nesagledivim posljedicama. Stvorio bi se drugi međunaordni monetarni sustav kao protuteža onome iz Bretton Woods-a iz kojeg je iznikao MMF.
SAD je do sada pojedinačne pokušaje smanjenja uloge dolara u svijetu učinkovito rješavao. Ovo je sada nešto potpuno drugo. Opstanak SAD na poziciji predvodnika u svjetskoj ekonomiji ovisi prvenstveno o statusu dolara. A predvodnik će učiniti sve da do toga ne dođe. Dalje znate…