Nezavisni zastupnik u zagrebačkoj Gradskoj skupštini Trpimir Goluža upozorio je na nastojanja političkog projekta Možemo da odgovarajućom literaturom osnaži svoj ideološki profil.
Goluža je objavom na Facebooku skrenuo pozornost na knjigu “Odrast – pojmovnik za novu eru”, koja je objavljena još 2016. godine, ali njezina aktualnost nije nestala. Štoviše, knjiga očito predstavlja svojevrsni manifest skupina koje se okupljaju u okviru alternativnih pokreta i svojim političkim radikalizmom i isključivošću pokušavaju preuzeti vlast.
Nedovršeno agresivno profiliranje
Riječ je o pokretima poput Možemo, koje se mogu opisati kao “postliberalne”, čak i “postdemokratske”, ali njihov ideološki profil nije zaokružen. To profiliranje svodi se na pokušaje poput spomenute knjige, ali ponekad se stječe dojam da namjerno ostaje nedovršeno.
Knjigu “Odrast – pojmovnik za novu eru”, uredili su G. D’Alisa, F. Demaria, G. Kallis, a objavio ju je 2016. nakladnik Fraktura. Uz naslov i podnaslov, naslovnica knjige, što je uobičajeno za izdanja radikalno lijevog miljea, sadrži i neku vrstu borbenog gesla, oblikovanog u rečenicu: “Odrast je ključna poruka za naše doba!”
U opisu knjige piše kako je ddrast (degrowth) “odbacivanje iluzije o rastu kao rješenju za prosperitet u budućnosti i poziv na promišljanje proizvodnje i potrošnje potrebne za dostojan život u granicama ekološke održivosti planeta. Jer, ako želja za rastom izaziva krizu, i ekonomsku, i ekološku, i društvenu – kao što tvrde autori u ovom zborniku – rast nije rješenje. Srećom, u praksi se pojavljuju alternativna rješenja, novi oblici življenja, proizvodnje i potrošnje, koji svima mogu osigurati sredstva za život bez rasta. Cilj je promišljanja u pojmovima odrasta izgraditi paradigmu koja sadržava i ekološku održivost i veću društvenu pravednost”.
“Odrast – pojmovnik za novu eru međunarodni je priručnik o odrastu koji jezgrovito i pristupačno prikazuje glavne izvorne prijepore, temeljne ideje, strateške smjernice i poveznice sa srodnim svjetonazorima. Autori tekstova objavljenih u ovoj knjizi pripadaju različitim školama mišljenja i disciplinama, dolaze iz različitih životnih sfera; oni su antiutilitaristi, bioekološki ekonomisti, ekonomisti stabilnoga stanja, (neo)marksisti, politički ekolozi, sadtopisti, te aktivisti i praktičari”, stoji također u opisu knjige.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Knjiga je prijevod s engleskog jezika, a na izvorniku se zove “Degrowth” i jedan je u nizu priručnika za postdemokratske aktiviste.
Što znači odrast?
Sam engleski izraz “degrowth” teško je prevodiv, ovisno o kontekstu mogao bi se prevesti i s “nerast” ili pak “smanjivanje”, no ovdje predstavlja političku parolu koja simbolizira cijeli pokret usmjeren na obustavljanje društvenog rasta u njegovu tradicionalnom poimanju i radikalni zaokret u poimanju društva uopće.
Goluža podsjeća da je predgovor hrvatskom izdanju knjige napisala Danijela Dolenec, zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića, činjenicu koja upotpunjuje sliku o ideološkom “odrastanju” Možemo i srodnih struktura.
Kad pročitate predgovor koji je napisala Dolenec, piše Goluža, “postat će vam kristalno jasno da politika nečinjenja i stagniranja aktualne zagrebačke gradske vlasti nije tek puka posljedica njihove nesposobnosti već je etablirani način upravljanja osmišljen u inkubatoru tzv. lijevih europskih zelenih progresivnih društvenih pokreta”.
Zagrebačka gradska vlast provodi program borbe protiv rasta
Štoviše, knjiga pokazuje da i sada vidljivi problemi u upravljanju Zagrebom, poput neodržavanja javnih površina ili problema s otpadom, nisu incident, nego rezultat ciljane politike.
Izvor :Trpimir Goluža