Saborski zastupnik Mosta Nino Raspudić komentirao je za Večernji TV stanje u BiH vezano uz izborni zakon i prosvjede vezane uz promjene. Na početku je objasnio kako se mijenjalo stanje u BiH vezano za izborni zakon i kakvo je stanje danas. – BiH, kakva postoji danas, je država koja je napravljena Daytonskim mirovnim sporazumom čiji aneks 4 je Ustav BiH. To je jedna specifična situacija gdje je Ustav zemlje dio mirovnog plana.
Daytonski sporazum je bio kompromisan, kao što ime kaže kompromis je nešto čime su svi jednako nezadovoljni. Međutim, u tom trenutku nakon stravičnog rata za sve tri strane je takav kompromis bio bolji od nastavka rata. Što god mi mislili o Daytonu i koliko god ima mana, taj mirovni sporazum je zaustavio stravičan rat. I to je temelj BiH, a ono što je temeljno načelo Ustava BiH su konstitutivni narodi – rekao je Nino Raspudić.
– Daytonski ustroj je složen ustroj, početna simetrija stvorena Daytonom je ta da ona ima dva entiteta, nažalost ne tri što bi bilo logičnije i funkcionalnije. Srbi dobivaju entitet Republiku Srpsku. Sasvim drugačija situacija je u Federaciji, drugom entitetu koji je složen entitet sastavljen od kantona koje imaju priličnu nadležnost – kazao je Raspudić.
– Unutar BiH i Federacije imamo jedan složen sustav u kojem je balansiran odnos između građanskog i nacionalnog. Imamo razine vlasti gdje se glasa jedan čovjek jedan glas, a imamo i razine vlasti kao što je Dom naroda i Predsjedništvo gdje imamo zastupljenost pojedinih naroda – objašnjava Raspudić. Kazao je kako su prvih pet, šest godina nakon Daytona stvari funkcionirale jako dobro. Dodao je da je nakon 2000. godine međunarodna zajednica ‘počinje intervenirati u taj dogovoreni okvir’. – Doneseno je niz nametnutih odluka od strane visokih predstavnika koje su sve išle na štetu Hrvata i koje su drastično promijenile Daytonski okvir – rekao je Raspudić dodajući da su za Hrvate ‘bili pogubni Barryjevi amandmani i potom Petritschevi amandmani’. Kazao je kako je njima promijenjen način izbora Doma naroda. Objasnio je kako su Klub Hrvata i Klub Bošnjaka imali 30 članova i bila je potrebna polovica članova kluba da se može formirati vlast. – Tim nametnutim izmjenama je broj zastupnika u Domu naroda smanjen na 17 i uvedeno je to da nije nužna polovica, nego je dovoljna trećina – rekao je dodajući kako se drugom odlukom u praksi omogućilo da ‘baš tu trećinu, šest zastupnika, mogu izabrati Bošnjaci u većinskim bošnjačkim kantonima bez ijednog hrvatskog glasa’.
Rekao je kako preko 20 godina traje ‘stanje zakočenosti’ te nazadovanje Federacije BiH u cjelini, a s druge strane jačanje srpskog separatizma.
– Srbi kad vide što se dogodilo Hrvatima u Federaciji pa jasno je da su oni sljedeći ako popuste i da neće milimetra odstupiti od ovlasti Republike Srpske. Na pitanje zašto Bošnjaci ne žele izmijeniti taj izborni zakon Raspudić je rekao kako ‘žele osvojiti što više’.
– Ono što nisu uspjeli osvojiti u ratu misle da mogu osvojiti u miru. To je prije svega Federacija – dodao je. Smatra da će na jesen Bošnjaci izabrati vlast bez legitimnih predstavnika Hrvata te će pod kontrolu staviti javna poduzeća na većinskom hrvatskom teritoriju te usmjeriti tokove novca sebi bliskim krugovima’ što će za posljedicu imati dodatnu stagnaciju hrvatskih područja i dodatno iseljavanja mladih Hrvata.
Cijelo gostovanje pogledajte: