Izbor uredništva

POTOP MIROVINA IZ DRUGOG STUPA

Prva dva stupa mirovinskog osiguranja su obvezna i doprinose za njih poslodavac izdvaja iz vaše plaće. Hrvatska je jedina zemlja u EU s drugim mirovinskim stupom, a moćni dionici žele povećanje izdavanja.

Drugi stup je obvezno mirovinsko osiguranje i uređen je Zakonom o obveznim mirovinskim fondovima i Zakonom o mirovinskim osiguravajućim društvima. Njima upravljaju posebna mirovinska društva koja su u privatnom vlasništvu, a pod nadzorom Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa).  
Ako ste osiguranik obvezno osiguran i u II. stupu, poslodavac iz vaše plaće izdvaja pet posto bruto iznosa i uplaćuje ga u obvezni mirovinski fond koji ste vi izabrali. Ako odlučite promijeniti obvezni mirovinski fond, sve što je dotad uplaćeno prenosi se u novi fond. Svaki fond točno vodi sredstva za svakog pojedinog zaposlenika i uvećava ih za prinos koji je ostvario na temelju ulaganja tih sredstava. 

Međunarodne organizacije rada 2018. godine provela je evaluaciju učinaka drugoga stupa u trideset zemalja širom svijeta po modelu Svjetske banke te zaključuje da se radi o neuspjelom projektu koji nije doprinio održivosti mirovinskih sustava. Visoki tranzicijski troškovi negativno su utjecali na javne financije. Visoki troškovi upravljanja značili su manje prinose obveznih mirovinskih fondova i time manje mirovine. Osiguranici − vlasnici uplaćenih doprinosa u obveznim mirovinskim fondovima isključeni su iz upravljanja, a država nije ostvarila odgovarajući nadzor nad privatizacijom javnog novca.

Ono što je katastrofalno utjecalo na imovinu mirovinskih fondova a i na naše buduće mirovine je inflacija koja će imati nesagledive posljedice na iznos mirovine većine hrvatskih građana.

Fondovi kategorije C su najmanje ”rizični” jer pretežito ulažu u obveznice i oročene depozite.

Od kraja 2020. vrijednost štednje u ‘najsigurnijem’ modelu C pala je oko 4%. Zajedno s inflacijom od 22,3% do svibnja, to znači da štednja u njemu vrijedi **21,5% manje** (bez inflacije za lipanj).

Vrijednost štednje u najpopularnijem modelu B je nominalno porasla za jadnih 7%, ali zbog inflacije vrijedi **12,7%** manje.

Jako loše vijesti za one koji su u starosti mislili živjeti od mirovine. Ne zaboravite da vas čeka i ‘sjajan’ financijski management mirovinskih osiguravajućih društava koja bi vam mirovinu iz te ruinirane štednje trebala isplatiti.

Zanimljivo je da se ovo skoro uopće ne razumije. Čak i s naše najveće znanstvene institucije IRB su nas uvjeravali da lockdown i ‘mjere’ nisu problem (u RH i EU) jer će ‘doći jako puno novca’ od štampanja. Nije im palo na pamet da to uzrokuje inflaciju.

DUGOROČNE POSLJEDICE: Ogroman pritisak na razvoj etatizma i socijalizma u Hrvatskoj jer će umirovljenici sve više ovisiti o dotacijama države, a bit će najveće i ključno biračko tijelo. Stranke koje ne budu kupovale njihovu naklonost, kao i drugih ranjivih skupina, nemaju previše šanse. Liberalne ideje kao političi koncept više neće imati šanse. Vidjeli smo ionako da su mnogi najistaknutiiji ‘liberali’ zapravo to koristili kao intelektualni ukras, jer su svojim koronaštvom u stvari pokazali da u njima čuče totalitaristi.

PS: Ljudi misle da s 20% manje oni siromašniji žive ‘20% lošije’. Ne, oni žive radikalno lošije jer i dalje imaju za kruh (bijeli), sol i vodu. Ali im raspoloživi dohodak pada možda i 100%. Sve odlazi na hranu, režije i poreze, nema se za čokoladu za unuke.

Izvor: Nenad Bakić

crodex.net

POŠALJITE NAM VAŠU VIJEST

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back to top button