Kolumne i komentari

MEDIJSKI “EGZODUS” S X-a? Stvarnost ponovno pregazila medijski narativ

Sjećate se vremena kada su gotovo svi veliki mediji i “dežurni analitičari” dramatično najavljivali propast Twittera nakon što ga je preuzeo Elon Musk?

Gotovo svakodnevno slušali smo priče o “masovnom egzodusu korisnika”, “kraju platforme”, “bijegu novinara” i navodnom raspadu društvene mreže koju su isti ti mediji godinama koristili kao glavni alat za širenje vlastitog utjecaja.
Novinari su teatralno objavljivali kako “zauvijek napuštaju X”, lijevi politički aktivisti slavili su dolazak Blueskyja i Threadsa, a liberalni komentatori uvjeravali javnost da će Muskova platforma ubrzo postati digitalna pustinja.
No onda dolazi – stvarnost.
Reutersovo istraživanje i podaci za 2025. godinu pokazuju kako X nije izgubio ukupni doseg unatoč medijskoj kampanji i “egzodusu” dijela novinara i lijevih aktivista. Štoviše, korištenje X-a za praćenje vijesti u SAD-u ponovno je snažno poraslo nakon američkih izbora i inauguracije Donalda Trumpa.
Drugim riječima: obični ljudi nastavili su koristiti platformu bez obzira na to što su im mediji pokušavali prodati priču o njenom “kraju”.
Još zanimljivije je ono što posebno boli mainstream medije – promijenila se struktura publike. Platforma koja je godinama bila gotovo monopol “progresivno-liberalnog ” narativa danas okuplja mnogo širi politički spektar korisnika. Upravo zato establishment mediji toliko paničare oko Muska i X-a. Ne zato što je platforma “umrla”, nego zato što više nije pod njihovom potpunom kontrolom.
Godinama su nas uvjeravali da su Twitter i društvene mreže “toksične” samo kada na njima postoji prostor za drukčije mišljenje. Dok su cenzurirani konzervativci, domoljubi i svi koji su propitivali službene narative – tada je “moderacija sadržaja” bila poželjna.

Danas, kada više ne mogu u potpunosti kontrolirati javni prostor, odjednom govore o “govoru mržnje”, “dezinformacijama” i “opasnosti za demokraciju”.
I onda se čude zašto im ljudi više ne vjeruju.
Problem nije u tome što građani danas imaju više izvora informacija. Problem za mainstream medije je što više nisu jedini filter stvarnosti. Ljudi uspoređuju informacije, vide manipulacije, pamte histerične kampanje i sve češće zaključuju da su upravo veliki mediji postali najveći proizvođači propagande i panike.
Zato današnji pad povjerenja u medije nije nikakva “prijetnja demokraciji”, kako to vole predstavljati razni fact-checkeri i NGO aktivisti. To je prirodna posljedica godina manipulacija, selektivnog izvještavanja i otvorenog političkog aktivizma pod krinkom novinarstva.
A X?
On je, usprkos svim najavama “kraja”, i dalje ovdje. I očito mnogo jači nego što bi mnogi željeli.

crodex.net

POŠALJITE NAM VAŠU VIJEST
Back to top button