Ostali sportovi

Hrvatska ima prvo ZLATO u Tokiju!

Matea Jelić je osvojila zlatnu medalju u taekwondou na Olimpijskim igrama.

Hrvatska ima prvu zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Tokiju. Fenomenalna Matea Jelić zaključila je dan pobjedom u finalu olimpijskog turnira u taekwondou do 67 kg protiv Britanke Lauren Williams.

Matea je na kraju slavila rezultatom 25-21 iako je pred sam kraj borbe bila u bodovnom minusu.

Ovo je prvo olimpijsko zlato za hrvatski taekwondo nakon prijašnje tri bronce te četvrte, ujedno i prve muške, koju je također danas osvojio Toni Kanaet.

U neizvjesnom finalu rezultat je na ulasku u posljednju minutu bio 13-13, no tada je Williams s dva udarca nogom u tijelo stigla do prednosti 17-13.

Jelić napravilo čudo 15 sekundi prije kraja

Sve do 15 sekundi prije kraja bilo je 21-15 za Williams, a onda je Jelić s tri udarca nogom u glavu uspjela doći do preokreta i kolosalnog uspjeha.

Bio je to dvoboj dviju posljednjih europskih prvakinja u ovoj kategoriji, aktualne Jelić iz Sofije u travnju ove godine i Williams iz Kazana 2018.

Zlato Jelić ipak je najveći uspjeh za hrvatski tekvondo na olimpijskim igrama. Prije nje bronce su osvajale Sandra Šarić i Martina Zubčić u Pekingu 2008., Lucija Zaninović u Londonu 2012. i Toni Kanaet ranije u ponedjeljak u Tokiju.

Jelić je u svom prvom nastupu u Tokiju svladala Haićanku Lauren Lee sa 22-2, u četvrtfinalu Brazilku Milenu Titoneli sa 30-9, da bi odličje osigurala 15-4 slavljem protiv Amerikanke Paige McPherson.

Jelić ima samo 23 godine, no iza nje je niz medalja na velikim natjecanjima. Aktualna je europska prvakinja, bila je i svjetska juniorska prvakinja, osvojila je zlato i na Mediteranskim igrama, te slavila na Grand Prix turnirima.