
„Nemamo dug od trilion dolara zato što nismo prikupili dovoljno poreza; Imamo dug od trilion dolara zato što smo previše potrošili“, izjava je bivšeg američkog predsjednika Ronalda Reagana, koja pokazuje zbog čega se države zadužuju i stvaraju dug.
Druga (a možda i prva) laž koju su neoliberali uvaljali u javni prostor je da se države neprestano moraju zaduživati i da je stalno bitan kreditni rejting, jer se inače država neće moći zadužiti… Sigurno ste sto puta čuli da je jako važno da nam NE PADNE KREDITNI REJTING ili ono kad se Veliki Vođa kojeg neoliberali obožavaju hvali da je KREDITNI REJTING PORASTAO s BBB+ na A-. A to znači da se država može jeftinije zadužiti, pa sad kamata nije 4 nego 3,8 posto…
Ali, stanite malo! Zašto se države UOPĆE zadužuju?
Jasno mi je da poduzetnik diže kredit da financira neki projekt koji inače ne bi mogao financirati bez kredita ili da obitelj diže kredit za stan za koji košta 200.000 eura (zašto košta toliko – pitajte svog Velikog Vođu i tiskače para), a njihova plaća je po 1000, pa bi morali štedjeti 30 godina.
Ali zašto država koja ima godišnji proračun od recimo 40 milijardi mora dizati kredit? Koji to projekt košta više od državnog proračuna? Koji to projekt košta više od 1 posto državnog proračuna? Odgovor je: nijedan. Pelješki most o kojem su palamudili 10 godina je koštao oko 300 milijuna i to rastegnuto na 3-4 godine. Dakle, košta ukupno manje od 1 posto državnog proračuna.
Sada se možemo vratiti na naslov ovog teksta „Zašto se država zadužuje“? Zato što može i zato što ih baš briga za obične male ljude koji ništa ne pitaju, a sve to plaćaju.
I bonus pitanje: Kome su to države dužne? Kome idu te kamate i kamate na kamatu? Pa kamatarima, naravno. Dakle, riječ je o globalnom sustavu kamatarenja i mrcvarenja cijelih naroda i zemalja.
A tko su ti kamatari koji stavljaju tu lovicu u džep? Odgovor je neugodan i mogao bi vas šokirati…
Izvor:Ilija Asčić