Mislim da je jako važno da se istinitost te tvrdnje objektivno evaluira i nadam se da će to Vidov promptno provesti”, objavio je Lauc na Facebooku.
Faktograf, odnosno njihov glavni urednik Petar Vidov, surađuje s Facebookom i temeljem njihovih procjena na toj društevnoj mreži imaju ovlasti:
- smanjiti doseg određenog sadržaja za čak 80 posto, i/ili
- trajno ukloniti objave, i/ili
- zabraniti komentiranje te, kao krajnju mjeru mogu
- trajno ukloniti profil ili stranicu.
Dr. Gordan Lauc i na Božić nastavlja polemizirati s Faktografom, hrvatskom internetskom stranicoma za provjeravanje činjenica koju su 2015. godine osnovali Hrvatsko novinarsko društvo (HND) i GONG. Osnovan je radi provjere tvrdnji političara, da bi kasnije ušao i na provjeru informacija u medijima i na društvenim mrežama.
Objavu Gordana Lauca prenosimo u cijelosti, navodi se i članku na maxportal.hr:
“Iako se u zadnje vrijeme često sukobljavam s Faktograf.hr koji mi je čak zabranio komentiranje na njihovim Facebook stranicama, ipak mislim da je jako važno da postoje mehanizmi za provjeru informacija koje se objavljuju na internetu.
Iz prve ruke znam da je Faktograf nekad za mišljenje pitao renomirane znanstvenike, koji su onda i potpisivali svoja mišljenja. Jedan takav primjer sam i pohvalio, na što me često podsjećaju screenshotom te pohvale.
Međutim u posljednje vrijeme ocjenu istinitosti pojedinih vrlo kompleksnih pitanja potpisuju osobe koje nemaju nikakvu školsku spremu iz tog područja, pa primjerice kao u posljednjem slučaju ocjene moje objave autor ne razlikuje cijepljenje (čin unošenja cjepiva u tijelo) od covid-potvrde (administrativne potvrde o cijepljenju, preboljenju, ili testiranju), te stoga potpuno pogrešno utvrđuje činjenice.
Javno sam pitao za školsku spremu Petra Vidova, autora te ocjene i glavnog urednika Faktografa, no nikakvu informaciju nisam dobio.
Zato sada javno molim Faktograf da provjeri istinitost moje pretpostavke koja glasi: Facebook je utvrđivanje istine na hrvatskom dijelu interneta povjerio osobi koja nema nikakvu formalnu edukaciju te bez ikakve daljnje provjere kao istinu prihvaća osobne stavove koje bez minimalnog poznavanja područja kao autor napiše Petar Vidov, a kao glavni urednik to odobri taj isti Petar Vidov.
Pretpostavljam da onda sam sebi odobri i honorar za taj isti uradak (nekada su mišljenja honorirali s po 2.000 kn po mišljenju, tako da s jednim do dva mišljenja na dan može zaraditi više i od premijera…)
Mislim da je jako važno da se istinitost te tvrdnje objektivno evaluira i nadam se da će to Faktograf promptno provesti”, objavio je Lauc na Facebooku.
Što se zna o Petru Vidovu?
Iz javno dostupnih izvora o Petru Vidovu se zna da je rođen u Zadru 1984. godine. Novinarstvom se počeo baviti 2006. godine u redakciji portala Index.hr. Ondje je devet godina proveo kao novinar i urednik, Trenutno je glavni urednik portala Faktograf.hr.
Školska sprema u tekstovima o Vidovu nigdje nije navedena.
U medijima je objavljena priča zagrebačkog taksista Harisa Došena da ga je Petar Vidov vrijeđao i odbio platiti vožnju jer je u autu, okačene pokraj retrovizora, imao krunicu i sliku Ante Gotovine. Vidov je, po iskazu taksista, to smatrao uvredljivim:
“Zašto ta slika? Zašto krunica? Zanima me! Vrijeđate me time”, ispričao je taksist o Vidovu.
“Gospodin je izašao iz auta, no nitko nije platio račun pa sam morao napustiti vozilo i vidjeti u čemu je problem”, a na to dobiva uvredljiv odgovor:
“Platit ću ti k*rac”, pri čemu je, po Došenovim riječima, nedvojbeno krenuo u ostvarivanje fizičkog kontakta. Kako je taksist bivši boksač, eskivacija alkoholiziranih udaraca nije bila problem, a pri prvoj kontri – napadač završava na podu.
“Incident su srećom vidjeli i moji kolege koji su pritrčali u pomoć i razdvajanje, pa sam imao vremena pozvati policiju (…) Kasnije sam se raspitao i doznao da je riječ o novinaru Petru Vidovu koji piše za portal Index, što nisam odmah povezao pošto je na očevidu pisalo da je iz Zadra”, ispričao je taksist Haris Došen.