Zanimljivosti

Što je ChatGPT i što kaže, je li Nikola Tesla Hrvat?

Ukratko Chat GPT je računalni program koji koristi umjetnu inteligenciju (UI) da odgovara na vaša pitanja. I ne samo to, odgovarajući na Vaša pitanja može samostalno sastaviti cijele analize složenih pojmova i pojava, od umjetnosti, književnosti, religije i dr. Ali nije samo to zabrinjavajuće, nego da to ovaj računalni program radi prilično smisleno, kao čovjek, a rečenice se čine prilično ili potpuno prirodne, i to sve u par sekundi.

Što kaže Wikipedija što je ChatGPT

ChatGPT je sustav umjetne inteligencije (UI) u vlastništvu poduzeća Open AI. Dostupan je besplatno na internetu. Omogućuje sporazumijevanje sa njime na prirodnom jeziku, između ostalog također na hrvatskom. ChatGPT postao je dostupan široj javnosti kao prototip 30. studenoga 2022. godine.

Otkud prirodnost

Ovakvi računalni programi za razgovor (engl. chatbot), poput GPT-a, koriste ogromne količine podataka i računalnim tehnikama umjetne inteligencije ih formiraju kako bi se dostupni podaci spojili na smislen i prirodan način. Ovi programi ne samo da koriste ogromnu količinu podataka i vokabulara, već razumiju riječi i njihov kontekst. To im pomaže da oponašaju prirodne govorne obrasce dok prenose korisniku, u načelu, enciklopedijsko znanje.

Što kaže Chat GPT, je li Nikola Tesla Hrvat?

Na internetu već kolaju razni primjeri komunikacije sa ovim računalnim programom, a kako to izgleda dobro pokazuje ovaj primjer – slika dolje (crna kockica prikazuje korisnika i njegovu komunikaciju, pitanja, dok zelena kockica predstavlja komunikaciju, odgovore, računalnog programa chatGPT):

Slika: Chat GPT ima svoje mišljenje o tome je li Tesla Hrvat ili Srbin / Foto: reddit.com

Kako se pristupa chatGPT-ju?

Vrlo jednostavno, ukuca se web adresa chat.openai.com, potom popunjavaju osnovni podaci korisnika kao što su: adresa e-pošte, broj mobitela. Potom se podnosi zahtjev, zaprima se OTP kod, preko pametnog telefona, koji dalje omogućava pristup aplikaciji koja je, zasada, besplatna.

Što kaže Jordan Peterson o pojavi ChatGPT-ja, i bi li nas to trebalo zabrinuti?

Jordan Peterson kanadski profesor kliničke psihologije sa bogatim životnim i stručnim iskustvom ima zanimljive komentare o ovoj pojavi jer su njegova zapažanja dosta znakovita, kao i video snimak koji prenosimo sa twitera (dolje). Cijeli razgovor možete pogledati ovdje (na engleskom), a izdvajamo detalje ključnih zapažanja kako slijedi:

  • profesor Peterson isprva naglašava da bi trebali svi znati što je ovo i biti svjesni ove pojave,
  • kao i da je pojava ove (visoke) razine očitovanja umjetne inteligencije (UI) – velika stvar;
  • nakon par primjera korištenja ovog programa prof. Peterson dodaje kako:
    • ovaj računalni program UI ima sposobnost stalnog rasta i razvoja koja će svakako u naredno razdoblju napredovati sa korištenjem aplikacije od populacije. A chatGPT iz toga uči, analizirajući ogromne baze podataka;
    • je zaista impresioniran odgovorima chatGPT programa nakon što je postavio, prema svom iskustvu, visoko složene zahtjeve sastavljanja analize, točno određenog broja znakova, o višestrukim i teško spojivim pojmovima;
    • prof. Peterson dodaje kako su zaprimljeni odgovori stigli u roku par sekundi, ali i kako su
    • odgovori prilično briljantni
    • i sastavljene analize (na nekoliko stranica) su bile za njega toliko uvjerljivog i prirodnog izričaja da ni on ne bi mogao ocijeniti da ih nije on sam sastavio…
  • Prof. Peterson je ostao zadivljen zaprimljenim tekstom, kao i da postoji sama sposobnost da se to tako ostvari – i to dramatično savršeno;
  • prof.Peterson tako dodaje zabrinjavajuće primjere na koje je naišao u kratkom razdoblju od kada je ovaj računalni program aktiviran:
    • kako je inžinjer twitera zatražio (i dobio) odgovor što je trebao raditi zadnjih nekoliko dana (koje vrijeme je profućkao), te zatražio i kodove računalnih programa koje je trebao sastaviti da bi ostvario određeni poslovni nalog (a koji programski kodovi su uredno kasnije funkcionirali);
    • drugi primjer je naveden kada je zatražen scenarij budućeg filmskog hita koji bi trebao ostvariti određeni iznos prihoda. Bum, cijeli scenarij, sa razrađenim ulogama, likovima i sadržajem gotov u nekoliko sekundi…
  • Na osnovu ovih zapažanja, iz kratkog vremena od kada je program pušten u rad, prof. Peterson naglašava da se svi pripremimo jer da u tekućoj godini slijedi da će ovaj program postati daleko pametniji od tebe – i sviju nas. Te da zasada koristi samo pisani sadržaj, ali brzim učenjem chatGPT će još u ovoj godini svladati i slike, djelovanje – i tko zna što još.

Zanimljiva predviđanja mogućeg razvoja i očitovanja ove pojave je dao jedan komentator zapitajući se npr. kada ova računalna UI dostigne (a brzo će dostignuti kako sada stvari stoje) sposobnost sintetiziranja glasa tebi bliske osobe koji/a te (npr.) poziva na mobitel govoreći ti – tko zna što, i stvarajući tko zna kakav međuljudski i stvaran problem ili paniku u stvarnom svijetu i vremenu…

crodex.net

POŠALJITE NAM VAŠU VIJEST

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back to top button