Zanimljivosti

Priča o Titovom o navodnom pušenju u Bijeloj kući ”usprkos zabrani” je izmišljena

Josip Broz Tito ,jedan od najvećih zločinaca 20. stoljeća i danas u Hrvatskoj ima svoje sljedbenike, koji sebe nazivaju ‘antifašistima’ i koji su razvili kult ličnosti oko ovog komunističkog diktatora.

Kult ličnosti razvijen oko komunističkog diktatora i jednog od najvećih zločinac Josipa Broza Tita izrodio je brojne urbane legende o njegovom životu. Jedna od njih je i ona da je za vrijeme posjete Bijeloj kući 1971. godine, usprkos strogoj zabrani pušenja, tamo zapalio cigaru. Godinama unazad, internetom kruži priča o Titovoj posjeti Bijeloj kući 1971. godine i navodnom paljenju cigare, iako je to bilo “strogo zabranjeno”. Riječ je, zapravo, o uvriježenom mitu bez utemeljenja u činjenicama.

Navodno je ovaj njegov postupak “zaprepastio” tadašnjeg predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Richarda Nixona, koji mu je rekao da se u Bijeloj kući ne puši. Mit o ovoj posjeti nadalje nalaže da je Titov odgovor navodno glasio samo “Blago vama”. 

U vrijeme kada je bivši predsjednik Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije Josip Broz Tito pušio u Bijeloj kući, to je bilo dozvoljeno.

Josip Broz Tito, dakle, pušenjem u Bijeloj kući za vrijeme posjete 1971. godine zapravo nije kršio nikakvo pravilo.

Ovakvi navodi odgovaraju narativu o njegovom ”velikom utjecaju” i svojevrsnoj “nedodirljivosti” u političkim krugovima. Razvoj ove urbane legende rezultirao je i kreiranjem izmaštanog razgovora između dva predsjednika kako bi se izmišljeni događaj dodatno upotpunio. 

Podsjetimo, Josip Broz Tito bio je komunistički diktator i masovni ubojica. Na čelo Komunističke partije Jugoslavije došao je nakon Staljinovih čistki tridesetih godina prošlog stoljeća, u kojima je i sam sudjelovao.

Pamti ga se po poslijeratnim zločinima u bivšoj Jugoslaviji – pokolj na Bleiburgu, pamte se križni putevi, pamti se Huda jama, pamte se koncentracijski logori poput Golog otoka, pamte se progoni i ubojstva emigranata.

U Jugoslaviji, tijekom njenog čitavog postojanja, a mislimo na Drugu Jugoslaviju, onu nastalu na ruševinama Drugog svjetskog rata, od samog početka sve je bilo podređeno Brozu – od tiska, do društvenih, sportskih te kulturnih djelatnosti.

crodex.net

POŠALJITE NAM VAŠU VIJEST

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back to top button