Uncategorized

Opseg leda na Arktiku je najveći u zadnjih 11 godina : Zašto mediji prešućuju dobre vijesti o klimi?

Dok globalni mediji svakodnevno upozoravaju na klimatsku krizu, nove satelitske analize pokazuju da je opseg morskog leda na Arktiku trenutačno među najvećima u posljednjih 11 godina. Službeni NASA podaci govore jednu priču, dok medijski narativi često naglašavaju isključivo negativne trendove. Postavlja se pitanje: zašto se ovakve informacije marginaliziraju?

Morski ledeni pokrov jedan je od ključnih elemenata polarnog klimatskog sustava. Posljednjih godina privukao je veliku pozornost, ponajprije zbog smanjenja ledenog pokrova u Arktiku i rezultata klimatskih modela koji pokazuju da je globalno zatopljenje na Arktiku pojačano zbog učinka povratne sprege između leda i albeda. Taj učinak proizlazi iz velike reflektivnosti (albeda) morskog leda u usporedbi s tamnijim, otvorenim morskim površinama bez leda.

Satelitski zapisi, koji datiraju od kraja 1978. godine, potvrđuju da se na Arktiku doista događaju određene promjene, pri čemu se led smanjuje . Suprotno tome, na Antarktici površina morskog leda pokazuje porast, iako manjim intenzitetom nego što je smanjenje u Arktiku.

Koncentracija morskog leda označava postotak površine prekrivene ledom unutar određenog prostornog elementa (mrežne ćelije). Opseg morskog leda predstavlja ukupnu površinu svih mrežnih ćelija s najmanje 15% koncentracije leda, dok površina morskog leda predstavlja ukupni zbroj umnoška koncentracije leda i površine svih ćelija s barem 15% koncentracije.

Na karti u boji prikazana je dnevna koncentracija morskog leda na sjevernoj hemisferi za navedeni nedavni datum, uz konture ruba s 15% pokrivenosti ledom iz godina s najmanjom (označeno crveno) i najvećom (označeno narančasto) zabilježenom površinom u razdoblju od studenog 1978. do danas. Površine izražene u kvadratnim kilometrima za trenutno stanje, kao i za godine s minimalnim i maksimalnim opsegom leda, navedene su ispod slike. Različite nijanse sive na prikazanim kopnenim površinama označavaju nadmorsku visinu, pri čemu najsvjetlija siva označava najviša planinska područja.

Sezonski ciklus opsega (a) i površine (b) morskog leda na sjevernoj hemisferi, prikazan kao dnevni prosjek, za godine od 2014. do 2025. godine. Okomita linija označava posljednju točku za koju su podaci prikazani na grafikonu.

Izvor: NASA/NENAD BAKIĆ

crodex.net

POŠALJITE NAM VAŠU VIJEST

Jedan komentar

  1. Nikada i nije bio problem u klimi, nego je problem u glavama ove parazitske blumente, koja jako dobro parazitira na “zaštiti” kugle zemaljske.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back to top button