Opa, i to smo dočekali nakon nekoliko desetljeća hrvatske slobode i neovisnosti.
Opet zabranjuju knjige! Krasno.
Moram priznati da ću knjigu odmah kupiti kako bih vidio zašto je zabranjena na međunarodnom sajmu knjiga Interliber 2024. u Zagrebu.
I to u državi Hrvatskoj gdje, recimo, bez ikakvih problema možete kupiti čak i Hitlerov ‘Mein kampf’.
Očito da način na koji je Andrija Artuković izručen komunističkoj Jugoslaviji i u njoj osuđen na smrt (da bi nakon toga njegovi posmrtni ostaci netragom nestali, zahvaljujući promjeni propisa poduzetoj upravo za tu svrhu) još nije okončana priča.
S bilo čime se možete slagati ili ne, inati posve različit vrijednosni sustav ili ne, ali zabranjivati predstavljanje knjiga na sajmu knjiga je praksa za koju sam mislio da je posve iščezla, i da smo to zadnji put vidjeli u vrijeme nacizma. Sad čekamo i naredni korak, Božinovićev nalog za lociranje, identificiranje, prikupljanje, transferiranje i spaljivanje iste, kako bi praksa bila posve usklađena s onom nacističkom.
Inače, nacističko zabranjivanje i uništavanje knjiga bila je kampanja vođena od strane Njemačke studentske unije (koja je postojala u razdoblju od 1919. do 1945. godine) kojoj je bio cilj spaljivanje svih knjiga i drugih tiskovina koje su bile oprečne nacističkim uvjerenjima i političkim stavovima. Uništavane su knjige, časopisi i svi ostali tiskani materijali čiji su autori su bili Židovi, pacifisti, vjerske osobe, klasični liberali, anarhisti, socijalisti i komunisti te knjige autora koji su na bilo kakav način bili povezani s judaizmom, odnosno pacifističkim, liberalnim, anarhističkim ili komunističkim uvjerenjima i stavovima.
Zabranjivanje ili uništavanje literature demonstrira totalitarističku prirodu režima, zbog potrebe za nasilnim određivanjem ŠTO POJEDINAC SMIJE ČITATI, A ŠTO NE.
Dobro došli u 1919.g.
Ivica Granić
crodex.net