Svijet

Kaotična budućnost Afganistana

ISSIL koji je američka CIA osnovala u Siriji nije uspjela ostvariti zadane ciljeve, te su ju Amerikanci tamo privremeno zapustili. Međutim, smirivanjem stanja u Afganistanu pojavila se potreba za ponovnom aktivacijom ISSIL-a.

U Siriji, zahvaljujući Rusima ISSIL nije uspio srušiti Asada i omogućiti Saudijskoj Arabiji i Kataru izgradnju plinovoda prema Europi, a to neće moći ni Iran zato što to ne odgovara Rusima koji ne žele protjerati posljednje ostatke isilovaca u Siriji. A kako ni afganistanska vlada ne bi otvorila prometnu infrastrukturu prema Kini i Rusiji i ta vlada je morala pasti, povlačenjem amerikanaca iz Afganistana.

Afganistan
Slika: plinovodi preko Afganistana (crveno: postojeći; zeleno: planirani pravci) / izvor.

Čitav taj posao je uz britansku pomoć osmislio i nadgledao bivši šef CIA-e i Pentagona Panetta. Kao direktor CIA-e je u Iračkom logoru Camp Bucca počeo promovirati Al Bagdadija kao velikog vođu, te je pokrenuo Arapsko proljeće. A nakon toga je prebačen na mjesto šefa Pentagona kako bi organizirao povlačenje američke vojske iz Afganistana i tako ponovo organizirao nestabilnost te države.

The Yale Politic -An Interview with Leon Panetta, Former Director of the CIA
Leon Panetta (organizirao povlačenje 90 % američkih trupa iz Afganistana, smanjivši njihov broj sa 90.000 na oko 8.400 )

Leon Panetta je bio na čelu američke Centralne obavještajne agencije 2011. godine, kada je u Pakistanu ubijen Osama bin Laden, vođa Al-Kaide. Nakon toga je postao šef Pentagona, te je organizirao povlačenje 90 % američkih trupa iz Afganistana, smanjivši njihov broj sa 90.000 na oko 8.400 do trenutka kada su on i tadašnji američki predsjednik Barak Obama napustili funkcije početkom 2017. godine. Unatoč tako malom broju američkih vojnika u Afganistanu talibani se nisu usudili krenuti u ofenzivu dok se nisu o tome dogovorili sa Amerikancima. A kada su oni objavili konačno povlačenje talibani su naglo krenuli u osvajanje gradova. Obični afganistanski vojnici su se brzo prebacili pod nove zapovjednike kako bi bez ratovanja zaradili plaću.

Ali nisu se Amerikanci dogovarali samo sa talibanima, ali ni talibani samo sa Amerikancima.

Talibani su ostarjeli i počeli su shvaćati međunarodnu geopolitiku. Više im odgovara mir nego beskonačni rat. Radi toga su Amerikanci poradili paralelno i na prebacivanju Isilovaca iz Sirije u Afganistan, gdje su 2015. osnovali ogranak Daesh-Khorashan. Bivši predsjednika Afganistana Hamid Karzai je potvrdio kako je to učinjeno uz pomoć Amerike. Kako bi se Deash Khorashan mogao oduprijeti talibanima i njihovoj želji za izgradnju stabilne države trebalo im je ostaviti i dovoljno oružja, te su stoga američki vojnici iza sebe ostavili tisuće oklopnih vozila, streljiva, pa čak i helikoptere i avione.

Here's all the US military equipment that likely ended up in Taliban hands
Zapadna javnost je preko medija uvjerena kako su se zaostalog oružja dokopali talibani, ali analizom američkih interesa jasno je kako je većina tog oružja završila u rukama Deasha i drugim skupinama koji se protive stabilnosti i miru, a što je u cilju Amerikancima, o čemu smo pisali ovdje.

Da su Amerkinaci željeli spriječiti preuzimanje zaostale vojne opreme i oružja, američki vojnici su sve mogli vrlo lako dići u zrak kontroliranim eksplozijama.

Kako bi se Deash sukobio sa talibanima bilo je nužno navesti ih na napad u kojem će poginuti veliki broj talibana, a kako bi pri tome dobili simpatije među radikalnim stanovništvom nužno je da pri tome pogine i poneki američki vojnik. A to je odlično i za uvjeravanje američke javnosti kako su nužni daljnji američkih napadi na teritoriju Afganistana. I tako se dogodio napad na aerodrom u Kabulu koji su osmislili Britanci. Pri tome je poginulo 13 američkih vojnika i najmanje 180 afganistanskih civila, te je ranjeno još 1.300 ljudi. Kako bi se za to optužio Deash britanski mediji su napad najavljivali danima prije nego što je napad izveden.

Američki predsjednik Biden je odmah dao američkim komandantima ovlast za napad na ciljeve Daesh-K kao odmazdu za bombaške napade.

Ovime su amerikanci pokrenuli novu operaciju koja će nakon potpunog povlačenja biti vidljiva vrlo čestim bombardiranjem predatorima po odabranim ciljevima. A ti odabrani ciljevi će biti oni zapovjednici Deasha i talibana koji su za smirivanje stanja. Oni članovi Deasha koji su spremni krenuti u širenje Islamskoga kalifata prema Rusiji i Kini mogli bi često na svome teritoriju naći veće količine oružja koje je “slučajno” izbačeno iz američkih aviona.

A većina toga oružja mogla bi vrlo brzo završiti u svim islamskim državama koje su nastale raspadom bivšeg Sovjetskog saveza.

Rusiji i Kini je to jasno, te će morati pojačati svoje snage na granici prema Afganistanu. Kako Deash ne bi mogao pokrenuti svoju revoluciju i Rusi i Kinezi morati će biti vrlo oštri prema svim oblicima terorizma. Likvidacija svih sumnjivih za terorizam, te progon svih njihovih rođaka i prijatelja koji im na bilo koji način pomažu postati će svakodnevnica. U Siriji Rusi su pokazali kako znaju parirati američkoj CIA-i, i vrlo vjerojatno je kako će i u Afganistanu uspjeti parirati američkim “crnim operacijama”.

Izvor: NoveNews

POŠALJITE NAM VAŠU VIJEST

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back to top button