
Piše: Ante Horvat
U vremenu kada je važnije kako izgledaš dok nešto misliš, nego što zapravo misliš – influencer kultura doživjela je svoju najvišu točku. Jer nije više stvar u autentičnosti, već u pozicioniranju. A najlakša meta za skupljanje likeova i ‘bravo kraljice’ komentara je sve što nosi etiketu konzervativnog.
Zato, kada Ela Dvornik ili bilo koja druga samoproklamirana internetska misliocica ismijava Hod za život, to nije ideološka poruka – to je čista statistika. Jer napadati ‘desne’, ‘nazadne’, ‘tradiciju’ i ‘vjeru’ na internetu znači garantirani domet. To nije stav, to je pozicija. Dizajnirana, izračunata, filtrirana – i monetizirana.
Od ‘moralne vertikale’ do #sponzora
Influenseri današnjice svoje vrijednosti prilagođavaju sponzorima, trendovima i algoritmu. Jedan dan su aktivisti, drugi dan brane prava životinja, treći dan ismijavaju vjernike, a četvrti prodaju tablete za mršavljenje koje ni sami ne koriste,a peti dan tuguju za aparatom za kavu koji im se pokvario.
I nema tu ništa sporno dokle god ne vrijeđaš, ali problem nastaje kad se lažna moralnost počne prodavati kao stvarna. Kad isti oni koji danas govore o empatiji, toleranciji i prihvaćanju – sutra na kavi podsmjehuju osobi koja skuplja boce. Jer empatija je za story, a stvarni život za cinizam.

Ela Dvornik kao ogledalo kulture
Ela nije jedina, ali je tipičan primjer. Njezine objave često su mješavina brzopotezne ironije, površne ‘analize’ i osjećaja vlastite moralne nadmoći. Nema tu dubljeg stava – samo dobra pozicija. Jer zna da će poruka biti shvaćena, dijeljena, komentirana – ne zato što je istinita, nego zato što je moderna. Estetski korektna. Instagram-friendly.
Vrijednosti s rokom trajanja
I tako dolazimo do problema: imamo generaciju koja misli da je sharing isto što i djelovanje. Da je opinion isto što i znanje. I da je dovoljno biti protiv nečega, bez stvarne alternative. A kad algoritam odluči da je nešto drugo u trendu – stavovi će se zamijeniti kao stari story.
Tko si kad se kamera ugasi?
U svijetu u kojem se svi trude izgledati kao da nešto vjeruju, ključno je pitanje: vjeruju li stvarno? Kad se ugase ringlightovi, prestane sponzorski ugovor i ne dolaze više poruke podrške – ostaje li išta osim taštine?
Jer prava vrijednost nije ono što staviš na story. Nego ono što radiš kad znaš da te nitko ne gleda.
crodex.net