Saborski zastupnik Mosta Nikola Grmoja iznio je u srijedu nove optužbe na račun Vlade i Prvog plinarskog društva ( PPD ), a ovaj put riječ je o Petrokemiji, koja je, ustvrdio je, svojim donedavnim većinskim vlasnicima PPD-u i INI morala platiti 104 milijuna kuna penala.
Penale, kaže, mora platiti zbog odluke o zaustavljanju proizvodnje u kutinskoj tvornici koju je donio upravo PPD, što je “nastavak afere HEP”.
“PPD je ujedno bio većinski vlasnik Petrokemije koji je donio odluku o zaustavljanju proizvodnje u ožujku 2022., pa je Petrokemija zbog te odluke istom tom većinskom vlasniku platila penale jer su imali ugovor o plinu kojeg nije mogao biti potrošen baš zato jer je obustavljena proizvodnja”, rekao je Grmoja na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru.
Uz to, dodao je, iznos od 104 milijuna kuna oko 25 posto veći od cjelokupne prošlogodišnje dobiti kutinske tvornice, koja je iznosila 80 milijuna.
Osim Petrokemije, naglasio je, oštećena je i država kao jedan od suvlasnika za što odgovornim smatra člana Nadzornog odora i premijerovog savjetnika Tomislava Pokaza.
“Što je on napravio da Petrokemija i država ne bi bili oštećeni? Sjedi li u Nadzornom odboru da takve informacije prima na znanje ili da u ime države kontrolira procese i upozorava na moguće nepravilnosti?”, upitao je Grmoja
Za njega je ovaj slučaj konstantno pogodovanje tajkunu Pavi Vujnovcu i PPD-u odnosno nastavak afere HEP, koji je izgubio milijune eura zbog prodaje viškova plina po cijenama koji su išle i do jednog centa, ali isti je otkupljen od INE za 47 eura po MWh.
“Nije se slučajno Petrokemija dovela u probleme, ona je u probleme ušla zbog cijene plina, na takav način ju je PPD preuzeo i proslijedilo turskim vlasnicima kojima će ponovno isporučivati plin”, upozorio je.
Iako je od otkivanja nepravilnosti u HEP-u prošlo dva mjeseca, Mostov zastupnik podsjetio je da još uvijek nema smjena odgovornih ljudi te pozvao premijera Plenkovića, koji je, kako je rekao, “pod potpunom kontrolom Pave Vujnovca”, da bar malo pokaže da ima vlast i utjecaj u Hrvatskoj.
Za Most nema ‘ali‘
Grmoja je komentirao i slučaj Dinamovih navijača koji su u istražnom zatvoru u Grčkoj nakon tučnjave i nereda na atenskim ulicama u kojima je život izgubio navijač AEK-a.
“Kada je u pitanje kršenje zakona i remećenje javnog reda i mira – za Most nema ‘ali‘, rekao je.
Ono što Hrvatska ne smije dopustiti, smatra Grmoja, jest kolektivna odmazda prema uhićenim Bad Blue Boysima. Grčka policija trebala je u zadnjih osam dana barem suziti broj osumnjičenih za kaznena djela, a ne svih stotinjak i dalje držati u zatvoru, dodao je.
“Čemu služi naš veleposlanik ako mu treba nekoliko dana da reagira i da počne raditi nešto po tom pitanju. To je osnovna funkcija diplomatske službe, biti na raspolaganju hrvatskim državljanima kada upadnu u probleme u stranoj državi, bez obzira na to što su učinili”, poručio je zastupnik Mosta.
Na teške optužbe zastupnika Mosta oglasio se i PPD, čiju reakciju prenosimo u cijelosti:
“Grmoja iznosi neistine kako bi privukao pažnju medija.”
PPD nikada nije bio većinski vlasnik Petrokemije niti je PPD donio odluku o zaustavljanju proizvodnje Petrokemije.
Nije istina da je Petrokemija PPD-u platila penale, jer penali po tom konkretnom ugovoru iznose 61,5 milijuna eura i PPD ih je otpisao. Petrokemija je platila tek manji dio troška nastalog nepreuzimanjem ugovorene količine plina.
Ističemo i kako je kupoprodajni ugovor potpisan pola godine prije početka plinske krize i eskalacije cijena plina koja je bila razlog zaustavljanju proizvodnje.
Također, naknadu za neispunjenje ugovornih obveza standardno sadrže svi kupoprodajni plinski ugovori, a ima ih i PPD sa svojim dobavljačima.
Kad je PPD bio suvlasnik, Petrokemija je poslovala pozitivno
U razdoblju kada je PPD bio suvlasnik Petrokemije, u jeku najveće globalne energetske krize, kompanija je poslovala pozitivno čak i kada tvornica nije proizvodila, a radnici su cijelo vrijeme dobivali plaće i ostvarivali sva prava po kolektivnom ugovoru.
Istodobno, u proteklom je razdoblju vraćeno više od 730 milijuna kuna dugova nastalih prije ulaska PPD-a u vlasničku strukturu Petrokemije, uz investicije od 293 milijuna kuna.
U istom razdoblju u Petrokemiji je provedeno organizacijsko, poslovno i financijsko restrukturiranje.” naveli su iz PPD-a.