Faktograf, hrvatski medij koji ima ”misiju” provjeravati činjeničnost informacija, ustvari često cenzurira politički nepodobne informacije proglašavajući ih dezinformacijama, izdašno je financiran baš poput njegovih poput sestrinskih medija diljem EU i svijeta koje povezuje globalna tzv. ”fack check” mreža.
Slovačka je jedna od zemalja gdje su godinama financirani mediji za provjeru činjeničnosti, no s radikalnim promjenama na političkoj sceni Slovačke došlo je i do promjena kad je u pitanju financiranje ovakvih projekata. Naime Slovačka ministrica kulture, Martina Šimkovičová, odlučila je prenamijeniti izdašna sredstva od strane EU namijenjena za ovakve medije u nešto korisnije – Slovačku filharmoniju. U Hrvatskoj još nema ovakvih inicijativa jer je iz niže navedenih podataka vidljivo koliki novci se vrte i troše u ovoj (pseudo)medijskoj industriji.
Za projekt ”Činjenice o klimatskoj krizi – klima.faktograf.hr” dobili 198.811,44 eura
Ove godine dodijeljena su bespovratna sredstva za Uspostavu sustava provjere točnosti informacija. Na popisu dobitnika sredstava našao se i Faktograf i baš kao i svake godine izdašno financiran od strane RH. Faktograf je financiran i iz drugih izvora poput Europske unije i drugih inozemnih fondova.
Faktograf se ove godine prijavio se s projektom ”Činjenice o klimatskoj krizi – klima.faktorgraf.hr” u partnerstvu sa Sveučilištem u Zadru. Sve ”s ciljem razvoja i uspostave sustava provjere točnosti informacija vezanih uz klimatske promjene te povećanja prepoznavanja i razumijevanja dezinformacija o klimi i klimatskim promjenama”. Za ovaj projekt dodijeljeno im je 198.811,44 eura.
Rashodi od 432.000 eura, od toga na plaće troše 306.000 eura
Faktograf je u 2021. godini imao 141 tisuću eura prihoda, a u 2022. prohodi su im narasli na čak 541 tisuću eura. Značajna razlika dogodila se u rubrici ”Prihodi od pružanja usluga” koji su 2021. iznosili 71 tisuću eura, a lani gotovo 400 tisuća eura. Od donacija su pak u 2022. dobili nešto manje nego godinu ranije – oko 62 tisuća eura.
Od inozemnih vlada i nevladinih organizacija u 2021. priskrbili su nulu, no 2022. oko 52 tisuće eura. U 2021. potrošili su 43 tisuće eura, od toga 31 tisuću na radnike, a 2022. rashodi Faktografa bili su 432 tisuće eura, od toga je na zaposlene otišlo 306 tisuće eura. Faktograf je prošle godine uprihodio ukupno 610.000 eura.
Slovačka je dobila 300.000 eura za medije za provjeru informacija, ali ih je prenamijenila u korisnije projekte
Slovačka ministrica Kulture Martina Šimkovičová odlučila je prenamijeniti sredstva EU vrijedna 300.000 eura, a namijenjena medijima usmjerenima ”protiv dezinformiranja”, na nešto korisnije, a to je popravak krova Slovačke filharmonije i potporu knjižnicama. ”Ministarstvo kulture tražilo je druge načine za učinkovito korištenje tih sredstava i krenulo u promjenu namjene povlačenja tih sredstava. Ova će promjena koristiti Slovačkoj filharmoniji i Sveučilišnoj knjižnici u Bratislavi”, rekla je Šimkovičová, prenosi Euractiv.
Šimkovičová zna da iza tzv. medija za provjeru činjeničnosti odnosno protiv širenja dezinformacija stoji grupa ljudi istog lijevo-liberalnog ideološkog spektra (”fack check” mreža), koji na temelju svog svjetonazora i političke korektnosti procjenjuju što su dezinformacije, a što relevantne informacije. Drugim riječima riječ je o mediju za cenzuru politički nekorektnih informacija. Nebrojeni broj puta pokazalo se to u praksi, od Amerike, preko Slovačke pa do Hrvatske i njezinog famoznog Faktografa.
Na pitanje želi li se njezino ministarstvo i dalje boriti protiv dezinformacija, Šimkovičová je odgovorila: ”Da, definitivno želimo nastaviti. Ali u nešto drugačijem spektru od onoga što je dosad postavljeno.”
Izvor: narod.hr