Uncategorized

Zimske vs cjelogodišnje gume: koje se najviše isplati kupiti i zašto

Ako volite mirnu vožnju, dobro je znati kako su cjelogodišnje gume najtiše, a ujedno troše i manje goriva. Međutim, da bi mogle pružiti dobre performanse u različitim situacijama, napravljeno je nekoliko kompromisa koji mogu činiti veliku razliku. Što to znači?

Zbog cijene i praktičnosti univerzalne ili cjelogodišnje gume postaju sve češći izbor mnogih vozača. One su napravljene da pružaju relativno tihu vožnju, imaju dobar vijek trajanja i daju dobre performanse tijekom cijele godine.

Međutim, mogu li se uhvatiti u koštac sa zimskim uvjetima na cesti ili su u tome ipak bolje zimske gume? Kada se spuste temperature, isplati li se više kupiti zimske ili cjelogodišnje gume? Evo koje izabrati, navodi autonet.hr.

cjelogodišnje gume,
Slika: Oznake za univerzalnu odnosno cjelogodišnju gumu Fulda
Autor: Fulda

Cjelogodišnje gume – prednosti i nedostaci

Univerzalne ili cjelogodišnje gume dizajnirane su za vožnju u različitim uvjetima – od visokih temperatura i suhih cesta do kišnih i snježnih uvjeta na cesti. Dobro se snalaze u različitim uvjetima i zato ćete upravo ovakve gume najčešće dobiti kada kupujete novi automobil.

Ako volite mirnu vožnju, dobro je znati kako su cjelogodišnje gume najtiše, a ujedno troše i manje goriva.

Međutim, da bi mogle pružiti dobre performanse u različitim situacijama, napravljeno je nekoliko kompromisa koji mogu činiti veliku razliku.

Što to znači?

Jednostavno rečeno, cjelogodišnje gume neće prianjati jednako dobro kao ljetne gume, niti će se uspješno snaći u ekstremnim zimskim uvjetima punim snijega i leda kao dobre zimske gume.

Dakle, na cesti se ponašaju lošije od ljetnih u ljetnim uvjetima kao i od zimskih u zimskim uvjetima.

Slika: Razlika u gaznom sloju guma

Zimske gume: prednosti i nedostaci

Vožnja u zimskim uvjetima zna biti nepredvidiva. Da bi vožnja bila sigurna, ključno je imati pravu gumu. Neke prednosti i nedostatke cjelogodišnjih guma smo već raspisali, a u nastavku analiziramo prednosti i nedostatke zimskih guma.

Prednosti zimskih guma

S kombinacijom niskih temperatura, poledice i obilnog snijega mogu se uhvatiti u koštac jedino zimske auto gume (M+S) ili ljetne gume s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg na pogonskim kotačim.

S obzirom na to kako postavljanje i skidanje lanaca na gume i nije najpraktičnije – uvijek ćemo se radije odlučiti i preporučiti kvalitetnu zimsku gumu.

Zašto? Odgovor je jednostavan – zimske gume bolje prianjaju za cestu te imaju kraći put kočenja u zimskim uvjetima što je ključno za sigurnu vožnju.

Slika: važna oznaka na gumama je MS ili M+S (od engl. mud: blato i snow: snijeg). Ove oznake potvrđuju kvalitetu gume za snijeg i blato, a ako postoje samo te oznake, onda je riječ o cjelogodišnjim gumama. Ako uz MS stoji i snježna pahulja, onda znaš da se radi o zimskim gumama.

Pri jako niskim temperaturama ljetne i cjelogodišnje auto gume izgube fleksibilnost, postanu krute te više ne mogu dovoljno dobro prianjati na površinu kojom voze. Kako piše HAK, na temperaturi od -10°C, zaustavni put automobila s ljetnim gumama koji se kreće 60 km/h bit će 55 metara, dok će zaustavni put automobila sa zimskim gumama biti čak 11 metara kraći!

Zahvaljujući većem sadržaju prirodne gume, silicijevog dioksida, ali i drugih sastojaka, zimske gume su fleksibilnije te dobro prianjaju uz cestu čak i kada se temperatura spusti dobro ispod ništice.

Mekša smjesa gume omogućuje da se snijeg bolje zgnječi, zbije i potom izbacuje dok se guma okreće.

Osim toga, zimske gume imaju veću dubinu profila te čak pet puta više odvodnih kanala. Duboki profil zimske gume smanjuje nakupljanje snijega i omogućuje bolje prianjanje, dok više odvodnih kanala znači da se lakše i brže izbacuju snijeg, bljuzga i voda pa su manje šanse za proklizavanjem. Moći ćete bolje ubrzati i prije se zaustaviti nego s cjelogodišnjim gumama.

Nedostaci zimskih guma

Zimske gume potrebno je pravilno skladištiti kada se ne koriste, a također trebate imati još jedan set ljetnih guma koje ćete montirati na auto za vožnju tijekom ljetnih mjeseci.

Osim što nije uvijek jednostavno pronaći mjesto za adekvatno spremanje četiri komada auto guma, prije početka svake sezone potrebno ih je montirati na felge i na auto, a to može predstavljati dodatni trošak.

Međutim, ako živite u području s dubokim snijegom, to je trošak koji ne bi trebali preskakati.

Cjelogodišnje gume dobar su odabir za one koji žive u područjima umjerene klime, bez jake zime i snježnih uvjeta na cesti.

Kada kupiti zimske, a kada cjelogodišnje gume?

Odgovor na ovo pitanje ovisi o tome u kakvim uvjetima na cesti ćete najčešće voziti.

Tamo gdje je klima blaga i ujednačena tijekom cijele godine, gdje snijeg u zimskim mjesecima vidite svega nekoliko puta, a poledica je također rijetka pojava, cjelogodišnje auto gume odličan su izbor.

Međutim, ako zimi ceste kojima vozite više nalikuju na klizalište ili na staze za skijanje, najviše se isplati kupiti kvalitetne zimske gume. Samo vam one mogu omogućiti sigurnu vožnju u takvim uvjetima. Isto tako, ako živite u mjestu s blagom klimom, ali redovito autom putujete u snježne predjele, zimske gume također su pametnija opcija.

S obzirom na to kako Hrvatska ima vrlo blage zime, cjelogodišnje gume s razlogom postaju sve popularniji izbor. No, ako živite ili redovito putujete u područja gorske Hrvatske gdje su zime još uvijek jako izražene, najbolja opcija je koristiti dva seta guma i svake godine ih promijeniti.

crodex.net

POŠALJITE NAM VAŠU VIJEST

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back to top button