Mnogi građani preko graničnih prelaza u BiH prenose velike iznose gotovine, čemu svjedoče i podaci Uprave za neizravno oporezivanje (UNO), prema kojima je najveći prijavljeni unos novca u BiH ove godine bio 391.166 maraka, a iznesenog 252.008 maraka.
Kako su u UNO naveli lani je najveći prijavljeni iznos prilikom ulaska u BiH iznosio 598.483 marke, dok je jedan putnik prilikom izlaska iz BiH prijavio da sa sobom nosi 273.816 maraka, što je ujedno i najveći iznos iznesen prošle godine.
“Očigledno je povećanje broja takvih prijava, jer su ove godine 163 vlasnika gotovine prijavila da unose iznos veći od 10.000 eura, što je za 55 fizičkih osoba više nego lani”, kazali su u UNO dodavši kako je ove godine 34 putnika prijavilo da iznosi veću količinu gotovine, dok je 2020. godine to učinilo njih 20.
Kada je riječ o porijeklu novca, iz UNO su kazali kako su najčešći dokazi potvrda banke, ugovor o kupoprodaji, isplatni nalog poštanske štedionice i rješenje o nasljeđu.
Iako podaci govore da raste svijet o legalnom prijenosu novca preko graničnih prelaza, upućeni ipak smatraju kako je daleko više onih koji carinicima kažu da nemaju što prijaviti, što svjedoče i podaci Granične policije BiH prema kojima je samo ove godine na granicama privremeno oduzeto dolara i eura u protuvrijednosti oko 60.000 KM.
“Dio novca je privremeno oduzet od putnika na zračnim lukama u Sarajevu i Tuzli, a dio je proistekao iz kaznenin djela nedozvoljen promet trošarinskih proizvoda, krijumčarenje ljudi i zlouporaba položaja ili ovlasti”, kazali su u Graničnoj policiji dodajući kako je lani privremeno oduzeto 34.308 KM.
Dodali su da se osobe koje ne prijavljuju novac ni policijskim ni carinskim službenicima najčešće pravdaju da nisu znali da to trebaju, odnosno da nisu upućeni u zakonske procedure o dopuštenoj količini unosa i iznosa novca u i iz BiH.
Procedura
Prijava unosa ili iznosa gotovine, čekova ili vrijednosnih papira vrši se na obrascu za prijavu gotovine koji je moguće dobiti na svim međunarodnim graničnim prelazima od carinskih službenika ili preuzeti s internet stranice www.uino.gov.ba.
“Na poleđini obrasca za prijavu gotovine navedena je detaljna uputa kako se popunjava. Nakon popunjavanja, obrazac se predaje carinskom službeniku koji je na zahtjev putnika obvezan jedan ovjeren primjerak vratiti putniku koji je izvršio prijavu gotovine, čekova ili drugih vrijednosnih papira”, kazali su u UNO BiH./HMS/