
Pojedini “teolozi” u zadnje vrijeme sve češće drže lekcije o tome gdje vjernici smiju, a gdje ne smiju moliti, pa se usuđuju tvrditi da trgovi i ulice nisu mjesto za molitvu. Kao argument navode citat iz Matejeva evanđelja: „Kad molite, ne budite kao licemjeri, koji se vole upadno moliti u sinagogama i na raskršćima, da ih vide ljudi… A ti kad moliš, uđi u svoju sobu…“ (Mt 6, 5-7).
No, svatko tko Bibliju čita u cjelini vidi da Isus ne zabranjuje zajedničku molitvu niti okupljanje vjernika na trgovima. On upozorava pojedince da ne glume pobožnost radi ljudske hvale. Uostalom, sam je Isus propovijedao i molio na trgovima, obalama, sinagogama i gorama. Okupljao je mnoštva, hranio ih čudesnim kruhom i ribama, govorio im s lađe i s Maslinske gore. Danas jednako tako postoje procesije – u Solinu za Malu Gospu, u Splitu za blagdan svetog Dujma, u Zagrebu na Tijelovo i mnogim drugim gradovima. Zar nije i blaženi Alojzije Stepinac, u jeku Drugog svjetskog rata, 1943. godine, održao glasovitu propovijed upravo na trgu ispred zagrebačke katedrale?
Zašto onda po trgovima smiju biti parade, Prideovi, politički skupovi, stranačke promocije, prosvjedi i štrajkovi – ali ne i molitelji? Zašto se vjernicima hoće uskratiti ono što se dopušta svima drugima? Trg ispred katedrale je gradski trg, otvoren za svakoga, a ne privatno dvorište. Ako se na njemu može urlati parole, onda se može i moliti. A ako mi nećemo moliti – možda će, kako kaže Evanđelje, i kamenje progovoriti. Tko je gledao potres u Zagrebu i križ koji je probio krov Kaptola, zna što to znači.
O maču i križu na Thompsonovim koncertima
Neki su se “stručnjaci” obrušili i na Thompsonovu ikonografiju, osobito na križ u zraku iznad pozornice ili na mač zaboden na sceni. Jedan “teolog” je čak izjavio da križ i mač ne idu zajedno. Doista? Neka onda zavire u povijest.
Car Konstantin Veliki imao je viziju križa na nebu s riječima: „U ovom znaku ćeš pobijediti!“ I pobijedio je – označivši vojne zastave i štitove znakom križa. Upravo on dao je slobodu kršćanima Milanskim ediktom 313. godine. Zar sveti Juraj i sveti Sebastijan, rimski časnici, nisu nosili mačeve? Zar i apostol Petar u Getsemanskom vrtu nije izvukao mač i osjekao Malhusovo uho? Isus mu tada nije rekao da baci mač, nego: „Vrati ga u korice, jer svi koji se mača hvataju od mača ginu.“ Drugim riječima – kršćanin ne smije živjeti od mača, ali imati ga i braniti se nije zabranjeno.
Križ iznad Thompsonova koncerta nikome nije probio krov, ali nekima jest zasmetao u oku. To je njihov problem. Kao što su rulje pljuvale Isusa, tako i danas rulje pljuju po moliteljima i po simbolima vjere.
Na kraju, možemo samo reći: Smiluj im se, Gospodine.
✍️ Nikola Bašić, Vis
* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala crodex.net.