
Rješenje treći entitet
Iako se u državi BiH već 30 godina Hrvatima sustavno oduzimaju politička prava, marginalizira ih se i nad njima se provodi političko nasilje (koje povremeno prerasta i u fizičko), raspad BiH ipak danas nije povoljno rješenje za hrvatski narod. piše Jurica Gudelj za dnevnik.ba .
Ukoliko bi došlo do raspada BiH, Hrvati bi ostali zajedno s Bošnjacima u današnjoj Federaciji BiH što bi se vrlo lako moglo pretvoriti u recept za opću katastrofu.
Naime, ukoliko bi došlo dobilo kakve sigurnosne ugroze, izvjesno je kako bi bošnjačka strana pokušala dijelove teritorija BiH (uključujući i dijelove današnje Republike Srpske) pretvoriti u teritoriji vlastite nacionalne države koju bi pokušali prikazati kao sljedbenicu daytonske BiH.
U takvom scenariju, pri bilo kakvom iskrenju između Srba i Bošnjaka, prvo bi stradali Hrvati u enklavama u središnjoj Bosni, Usori i Žepču. To bi otvorilo Pandorinu kutiju zla jer bi to mogao biti povod za vojno uključivanje Republike Hrvatske (ali i Republike Srbije) na teritoriju daytonske BiH. Ne želimo ni zamišljati kako bi se dalje stvari odvijale.
I iako Milorad Dodik, predsjednik RS-a jest u pravu u mnogim stvarima koje tvrdi, njegova rješenja ipak nisu prihvatljiva, odnosno povoljna, za Hrvate.
Dodik jest u pravu kad kaže da visoki predstavnik Christian Schmidt nema nikakav legitimitet obnašati dužnost koju obnaša, BiH uistinu jest međunarodna kolonija, međunarodni upravitelji uistinu jesu desetljećima donosili odluke na štetu i Srba i Hrvata, Sarajevo uistinu već 25 godina pokušava pretvoriti (F)BiH u unitarnu državu po mjeri bošnjačkog naroda, protiv Dodika se uistinu jest vodio politički motiviran proces, pravosuđe uistinu jest politizirano, preko oduzimanja državne imovine uistinu se pokušava ojačati središnja vlast u odnosu entitetske i kantonalne, Europska unija uistinu godinama laže stanovnike BiH obećavanjem skorog članstva, u Ustavnom sudu BiH stranci uistinu nemaju što tražiti, OHR uistinu jest donio više štete nego koristi…. Možemo tako ići u nedogled.
No, Dodikove metode borbe protiv nabrojanih nepravdi nisu dobre niti prihvatljive. Naime, Dodik i njegovi podupiratelji smatraju kako u BiH imamo dva teritorija – entiteta – koja su stvorila državu BiH i, tim slijedom, ta dva teritorija mogu se i razdružiti.
Međutim, državu BiH nisu stvorili nikakvi entiteti niti teritoriji. Državu BiH su stvorili njeni konstitutivni narodi koji su se prije 30 godina na mirovnoj konferenciji u Daytonu, preko svojih ovlaštenih izaslanika, dogovorili o nastanku (ili opstanku) države BiH kao i o njenom novom Ustavu. Zakoni Bosne i Hercegovine koje Dodik sada pokušava osporiti su doneseni u Parlamentarnoj skupštini BiH te ih je jedino tamo moguće mijenjati. Sve drugo su jednostrani potezi koji vode u neizvjesnost.
Dodiku na ruku ide činjenica da su institucije BiH ruinirane i nemoćne i to zbog upornih pokušaja unitarističke bošnjačke politike da iz zajedničkih institucija istisne i Srbe i Hrvate. Unitaristička politika je sve ove godine razbijala doslovno sve institucije u kojima bi se moglo ogledati načelo konstitutivnosti naroda i to od Predsjedništva BiH pa do pojedinih mjesnih zajednica u središnjoj Bosni. Pokušaj pretvaranja bosanskohercegovačkih institucija u institucije bošnjačkog naroda sada se spektakularno obija o glavu bošnjačkoj politici.
S obzirom na to su Hrvati već predugo politički obespravljeni u BiH ili su na rubu da to postanu, među Hrvatima u BiH cijelo vrijeme postoji pozitivan sentiment prema Dodikovim potezima budući da bi oni mogli voditi izlazu iz sadašnje bošnjačke i zapadnjačke paradigme BiH.
Napomenimo kako su unitarističke bošnjačke politike cijelo postratno razdoblje podupirali zapadni birokrati što je i dovelo do aktualnog pokušaja „mirnog razdruživanja“ koje provodi Dodik.
Međutim, ako se sagleda šira slika, u slučaju uspjeha Dodikova projekta mirnog razdruživanja, Hrvati bi ostali sami s Bošnjacima a to bi bila neprihvatljiva i katastrofalna situacija za sve.
Samo funkcionalna BiH, integrirana s Europom, u kojoj vlada pravo a ne sila i brojnost, u kojoj jedan narod drugom ne nameće ni političke predstavnike ni političku volju i u kojoj nije normalno nekog nazivati „genocidašima“ ili „UZP-ovcem“ samo zato što ima drugačije ime i političke stavove – prihvatljiva je za Hrvate.
…
Šansa i nada za uspješnim organiziranjem države BiH i dalje postoji. Potrebno je samo uvažiti realnost koja nam kaže da u BiH žive tri konstitutivna naroda koji čine 97 posto građana ove zemlje i ta tri naroda trebaju imati tri entiteta. Tako će se otkloniti bojazni da jedan narod drugom nameće političku volju dok će BiH i dalje ostati cjelovita.
Iako sasvim logično i jednostavno, ovo rješenje je vjerojatno neprihvatljivo Bošnjacima i zbog toga će BiH nastaviti tinjati – bez obzira na Dodika – sve dok jednom uistinu ne dođe do mirnog razdruživanja, ali ne teritorija nego konstitutivnih naroda.
Cijeli tekst možete pročitati na dnevnik.ba.
crodex.net