Proteklih dana možemo pratiti intezivnu antihrvatsku kampanju u gotovo svim najčitanijim medijima u Hrvatskoj ali i BiH i Srbiji vezano za proslavljenog košarkaša Nikolu Plećaša.
Naime, košarkaška legenda Nikola Plećaš, zvijezda zagrebačke Lokomotive u kojoj je proveo deset godina, reprezentativac bivše Jugoslavije i osvajač olimpijske medalje, dao je još intervju u kojima tvrdi da je zbog svoje nacionalnosti bio diskriminran u Hrvatskoj.
Inače ovo nije prvi takav intervju proslavljenog košarkaša te je svojevremeno rekao da je u Zagrebu ”najteže biti Srbin” iako je tada radio u gradskoj upravi kao referent za obrazovanje i šport.
Ovo izvrtanje teza o stvarnim i medijski izmišljenim žrtvama nažalost nije prvi put da čitamo i slušamo u medijima .
Poznati istraživački novinar Marin Vlahović osvrnuo se na društvenim mrežama upravo na ovu antihrvatsku kampanju a njegovu odličan tekst donosimo u nastavku:
”Zadnjih mjesec dana traje intenzivna kampanja u svim “regionalnim” medijima s ciljem da se proslavljenog košarkaša Nikolu Plećaša proglasi najvećom žrtvom Domovinskog rata, i to samo zato što mu devedesetih Republika Hrvatska nije osigurala vrhunski plaćeni posao, pa je onda jadan morao 1991 u Banja Luku.
Plećaš je bio neosporno veliki košarkaš, međutim, pokazao se kao mali čovjek, jer i sada blati državu koja ga, usprkos svemu i danas hrani. Mislim da nijedan branitelj i nijedna žrtva agresije na Hrvatsku nije dobila toliki prostor i pozornost u medijima. Tvrdnja, da Hrvatsku nije niti mogao napustiti, zbog toga što mu ovdje živi brojna obitelj, koja bi zbog trpjela nekakvu ugrozu, kaznu i posljedice, monstruozna je konstrukcija kojom se Hrvate zapravo pokušava prikazati kao pripadnike netolerantne, valjda i genocidne nacije. Uostalom, kakva to osoba, čak i pod uvjetom da mu je tih godina nanesena neka socijalna, politička i ekonomska nepravda zbog etničke pripadnosti, to vrijeme promatra isključivo kroz svoju sudbinu i prizmu, iako je to vrijeme smrti desetine tisuća Hrvata, stotine ubijene djece, uništenja i okupacije sela i gradova, silovanja, pljačke i mučenja po logorima smrti u Srbiji. Koliko je Plećaša briga za hrvatske rane, toliko je i mene briga što je devedesetih bio nepodoban. Za takvog patnika, koji Hrvatskoj i dalje ne može ništa oprostiti, dok bi Hrvati trebali sve zaboraviti, baš me briga.” napisao je Vlahović
Dodali bismo da smo slične kampanje imali i vezano za Radu Šerbedžiju a posebno Miru Furlan koju se također nastoji prikazati kao žrtvu a u biti su prešli na drugu stranu i ostavili svoju domovinu kada je bilo najteže . Dakle, u vrijeme totalne agresije, dok je gorio Vukovar, Dubrovnik, Škabrnja, Gospić, Drniš, dok su hrvatski momci brutalno ginuli po rovovima i bivali transportirani u konc logore, žene silovane… Mira Furlan je, kao tada javna ličnost u Hrvatskoj, ponosno igrala kazališnu predstavu u samom epicentru zla.