Domovina

ŠTO JE NGT HRANA: Ulazi li GMO hrana na stražnja vrata u europsku poljoprivredu?

Europa otvara vrata GMO-u, afirmira nove genomske tehnike. NOVA GENOMSKA TEHNIKA (NGT) MOGLA BI ZAMJENITI GMO?

Zelena tranzicija u Europskoj uniji sve više poprima bizarne obrise jer se, nakon što je prije godinu dana nuklearna energija proglašena zelenom i poželjnom, sada ozbiljno razmišlja da se ekološka poljoprivreda “oplemeni” s GMO-om.

Jedan od pravih problema (ugroza suverenosti) stiže ovih dana iz Bruxellesa koji svojom „zelenom“ politikom ima ozbiljne namjere da izmjenama pravila o stavljaju GMO-a na EU tržište, našu poljoprivredu „oplemeni“ NGT-om iliti Novim genomskim tehnikama.

Europska unija je u travnju predstavila studiju o novim genomskim tehnikama (NGT), a ovog tjedna je Europska komisija objavila prijedloge za ublažavanje pravila za genetski uređene usjeve čime se otvara put za moguću regulaciju NGT-a.

Prema mišljenju Komisije, te bi inovacije mogle omogućiti razvoj biljaka otpornijih na klimatske promjene ili parazite. NGT mogu poboljšati sigurnost hrane i učiniti ju održivijom u korist potrošača.

U EU navode da NGT, tehnike za izmjenu genoma organizma, mogu doprinijeti održivosti prehrambenog sustava , što je cilj Europskog zelenog plana i strategije „Od njive do stola“.

Pogađate, te inovacije omogućit će „bolji razvoj biljaka koje će biti otpornije na klimatske promjene i razne nametnike“.

A opće je poznato da je hrana ”zdravija” što više nametnika od nje bježi .

Komisija naglašava da bi ta inovacija mogla, na primjer, prepoloviti upotrebu pesticida. Ali, NGT je samo drugo ime za genetski modificirane organizme (GMO).

Nakon plandemije, bit će to još jedan eksperiment nad ljudima, jer će se na našim tanjurima pojaviti proizvodi novih, još uvijek nedovoljno istraženih (patentiranih) tehnologija!

Istovremeno, različite, autohtone biljne vrste i sjemenja nestaju na dnevnoj bazi dok nam se agresivno nameće sve jednoličnija, uniformiranija, umjetna ishrana sa sve manje nutritivnih vrijednosti. Još malo ostat ćemo skroz bez svojeg sjemenja. A možeš mislit suverene države čiji tvrtke/građani od stranaca svake godine moraju kupovat sjeme da bi posadili običan krumpir!

Što nam EU sprema možete pročitati ovdje.

Izvor: Hrvoje Pende

crodex.net

POŠALJITE NAM VAŠU VIJEST

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back to top button