Domovina

Novinarka HR-a i recenzent Profila Klett u obrani skandaloznog udžbenika: Nazor ih pobio argumentima

Povlačenje spornog udžbenika „Zašto je povijest važna 4“ izdavača Profila Klett bila je tema emisije “Dnevni ritam” Hrvatskog radija. Gosti su bili profesor s Filozofskog fakulteta u Zagrebu i urednik portala Historiografija.hr Branimir Janković i ravnatelj Hrvatskog memorijalnog dokumentacijskog centra Domovinskog rata, profesor Ante Nazor.

Voditeljica emisije bila Aleksandra Funes koja zauzela jasnu stranu u obrani udžbenika. Funes je u više navrata spomenula portal Narod.hr, povlačenje udžbenika povezala je s političkom cenzurom. Nazora je upitala o udžbeniku koji je on radio za izdavača Alfa, dok nije spomenula da je Janković inače recenzent izdavača Profila Klett.

Voditeljica Funes na početku je odmah profesora Nazora pitala što ga je to toliko zasmetalo da se odazvao portalu Narod.hr i komentirali udžbenik?

Nazor je istaknuo da njegove primjedbe nisu upućene autorima, nego sadržaju te da autore uopće ne spominje u svojoj analizi. Nakon medijskih napisa, odlučio je vidjeti što točno piše udžbeniku i neugodno se iznenadio. Naglasio kako se u svakom radu može napraviti poneka greška.

„Ali toliko pogrešaka na jednom malom uzorku, a ja se ovdje ograničavam na razdoblje Domovinskog rata, čime se intenzivno bavim. Dakle, nije riječ o dvije, tri pogreške, tu je riječ o nekih najmanje petnaestak faktografskih pogrešaka“, pojasnio je Nazor.

Istaknuo je ključne stvari koje su po njemu, kao stručnjaku za razdoblje Domovinskog rata sporne, a tu je prije svega pitanje manipulacije izvorima, Tuđmanovim govorom, izvorima koji su odbačeni pred Međunarodnim kaznenim sudom u Hagu, dio o Bosni i Hercegovini… (što je profesor Nazor analizirao za Narod.hr).

Dok profesor Nazor stručno objašnjava zašto su neki dijelovi sporni, voditeljica postavlja, u najmanju ruku, neobična pitanja. Tako, na primjer, pita mogu li učenici četvrtog razreda gimnazije, uz sav ostali materijal koji moraju proučavati iz drugih predmeta, baviti se i suđenjima u Haagu i proučavati povijest na takav način „kako vi to zamišljate“?

„Njima se serviraju izvori u udžbeniku za hrvatsku povijest, izvori bez kritičkog osvrta s podatcima koji su odbačeni na suđenje u Haagu, koji kompromitiraju predsjednika Tuđmana, hrvatsku vojsku u operaciji Oluja i Domovinski rad. Dakle, skandalozno“, ponavlja prof. Nazor.

Funes se potom obraća recenzentu Jankoviću ističući kako nije sve „crno-bijelo“ i da se ne radi o novom udžbeniku. Janković smatra kako, unatoč kritikama, nije trebalo doći do povlačenja udžbenika i da je to kriva poruka koja se šalje javnosti. Ističe kako se ispoštovalo ono što se pod kurikulum mora navesti, da je Domovinski rat obrambeni, oslobodilački rat i sve druge formulacije… Po pitanju Haškog suda, kaže, „događa se selektivno uzimanje onih podataka iz Haškog suda koji nam odgovaraju, kada su oni prema našoj hrvatskoj strani, kako se to voli reći, pozitivni, onda se to prihvaća… Želim reći da se o svemu tome itekako može razgovarati. Udžbenik ne bi bio odobren da nije na razini propisanog kurikuluma“.

„Doba političke cenzure“?

Funes je potez povlačenja udžbenika usporedila s totalitarnim režimom upitavši „vraćamo li se mi u doba političke cenzure kad se nije smjelo propitivati i kad je povijest bila dogma?“.

„Naravno da se ne vraćamo. Upravo je karakteristika onoga doba jednoumlja, da čovjek nije smio reagirati i kad uoči pogreške. To kako je taj udžbenik završio, to je zanimljivo pitanje. Tu je kolega Janković u pravu. Trebalo bi vidjeti kako je moguće da nije bilo primijećeno sve ovo o čemu ja govorim. Znači da ga je recenzirao netko tko se nije bavio suvremenim razdobljem u povijesti“, dodao je Nazor.

Skandalozno je da bi jedan ovakav udžbenik bio serviran našoj djeci da kojim slučajem portal narod.hr nije reagirao.

Izvor: narod.hr

crodex.net

POŠALJITE NAM VAŠU VIJEST

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back to top button