Rat u Jemenu najveća je svjetska humanitarna kriza već devet godina ali međunarodna javnost ovaj rat uglavnom zanemarivala do prije nekoliko tjedana kada su Huti počeli intenzivnije napadati trgovačke i ratne brodove u Crvenom moru.
Jaki zračni i pomorski napadi britanskih i američkih snaga na jemenske pobunjenike Hute, koje podržava Iran, proračunata je eskalacija kojoj je cilj odvraćanje prijetnji u Crvenom moru, ali bi ipak mogla izazvati regionalni rat. Ključno pitanje je kako će na napade odgovoriti islamistički militanti u Jemenu, ali i njihov glavni sponzor Teheran.
Huti su, podsjetimo, odmah po početku napada objavili da će uzvratiti američkim i britanskim ratnim brodovima u Crvenom moru. Svaki velik protunapad mogao bi gurnuti zapadne saveznike u izravnu konfrontaciju s Iranom, nešto što su obje strane rekle da žele izbjeći.
Ipak, činjenica je da je već sad ovo najveća eskalacija nasilja u regiji otkako je Hamas napao Izrael i rodgovor Izraele na terorističke napade 7. listopada. Uz to, napad na Hute značajno povećava rizik od pogrešne procjene, što bi moglo dovesti do nekontrolirane eskalacije, navodi Sky News u analizi situacije.
Rishi Sunak, britanski premijer, opisao je sinoćnju intervenciju kao “ograničenu, nužnu i proporcionalnu samoobrambenu akciju”.
U njoj su sudjelovala četiri mlažnjaka Typhoon britanskog Kraljevskog ratnog zrakoplovstva, zajedno s američkim ratnim zrakoplovima, ratnim brodovima i podmornicom te su ispalili precizno navođene projektile i bombe. Potporu su ponudili i Australija, Bahrein, Kanada i Nizozemska.
Odluka Zapada o napadu u regiji koja je već na rubu šireg sukoba usred izraelskog rata u Gazi čin je visokog rizika. Ako se prejako udari na Hute i njihove pristaše, prvenstveno Iran, oni bi bili prisiljeni značajnije uzvratiti udarac.