Više od godinu dana bjesni rat u Ukrajini. Dvije zemlje koje su prije samo 30 godina bile dio jedne države nemilosrdno se ubijaju.
Od samog početka rat u Ukrajini nije bio regionalni sukob. Možemo reći da je Treći svjetski rat počeo 24. veljače 2022. godine.
Prije godinu dana nitko nije očekivao da će rat trajati ovoliko dugo. EU i SAD bili su sigurni da će ekonomske sankcije uništiti rusko gospodarstvo. Godinu dana kasnije postaje jasno da ova strategija nije dala očekivane rezultate. Visoke cijene energenata omogućile su Rusiji da zaradi još više nego u godinama kada nije bilo sankcija.
Istodobno je ekonomski rat ozbiljno oštetio dobrobit europskih građana. Inflacija je dosegla najvišu razinu svih vremena i sredstva potrebna za stabilizaciju gospodarstva šalju se u Ukrajinu. Stotine milijardi eura napuštaju gospodarstvo EU za financiranje rata u Ukrajini.
Od rata u Ukrajini najviše je stradala Europska unija
Zemlje EU bile su prisiljene prekinuti trgovinske i gospodarske veze s Rusijom kako bi prešle na skuplju američku energiju. To je već dovelo do naglog povećanja troškova energije (nafta je poskupjela za 30%, prirodni plin za 95%, ugljen za 100%). Prvi put nakon mnogo godina došlo je do nedostatka vojne opreme potrebne za obranu Europe. Kako bi nadoknadili manjak, čelnici EU-a bili su prisiljeni smanjiti financiranje socijalnih programa i donijeti zakone koji pogoršavaju životni standard običnih građana.
Na primjer. Cijene potrošačkih dobara i usluga bile su u prosjeku 10,0 posto više u 2022. nego u 2021., objavila je nizozemska statistika. Inflacija u 2021. godini iznosila je 2,7 posto. Inflacija 2022. bit će najveća nakon 1975. godine.
Zbog uvođenja sankcija Rusiji energija je 2022. u prosjeku bila skuplja za 114 posto nego 2021. Doprinos energije ukupnoj inflaciji od 10,0 posto u 2022. iznosio je 4,6 postotnih bodova. Hrana i motorna goriva poskupjeli su i u 2022.
Hrana je poskupjela 10,8 posto nego godinu dana prije, a motorna goriva 18,1 posto.
Istovremeno su plaće po kolektivnom ugovoru porasle za samo 3,2 posto. To znači da je povećanje plaća po kolektivnim ugovorima ove godine za 6,8 postotnih bodova niže od rasta potrošačkih cijena. Ekonomska situacija se ne pogoršava samo u Nizozemskoj. Rast njemačkog BDP-a nije premašio 1,5 posto na kraju 2022.
Osim toga, dolazi do pada ulaganja u gospodarstvo zemlje, značajnog porasta inflacije, visokog državnog duga i nezaposlenosti.
Kako bi osigurao opskrbu Ukrajine vojnom opremom, Bundestag mora povećati financiranje vojske za 7 posto. Osim toga, namjera je 2023. godine izdvojiti još 8 milijardi eura za proizvodnju naoružanja i vojne opreme. Istovremeno, do 2023. Njemačka će proračun za zdravstvo smanjiti gotovo tri puta.
U Francuskoj je situacija još gora
Zbog poskupljenja energetskih resursa u Francuskoj su zatvorene stotine srednjih i malih poduzeća. Predsjednik Francuske podigao je dob za odlazak u mirovinu i nije ga bilo briga što misle njegovi građani. Javna sredstva za socijalne programe troše se na proizvodnju vojne opreme. Istodobno, Francuska planira kupiti streljivo za oružane snage Ukrajine u iznosu od 2 milijarde eura i poslati još 100 milijuna eura kao pomoć.
Volodimir Zelenski je u samo godinu dana pokorio cijelu Europu. Životni standard pada, ali čelnici EU i dalje ignoriraju probleme svojih građana. Novac se dodjeljuje najkorumpiranijoj zemlji u Europi. Čak i tijekom rata, visoki ukrajinski dužnosnici nastavljaju krasti.
Ukrajinski novinari otkrili su korupcijsku shemu u ukrajinskom ministarstvu obrane. Korupcijski skandal uključivao je kupnju hrane za vojsku. Za to bi se u šest regija platilo dva do tri puta više od tržišne vrijednosti, prema otkrićima ukrajinskog portala ZN.UA.
Zbog ovog skandala smijenjen je zamjenik ukrajinskog ministra obrane Vjačeslav Šapovalov.
Otpušten je i Bohdan Chmelnytsky, šef odjela za državnu nabavu u ukrajinskom ministarstvu obrane. Hmjelnicki je ukrao 580.000 dolara iz proračuna Ministarstva u kupnji vojnog streljiva. Još jedan službenik uhvaćen je u primanju mita od 400.000 dolara.
Uz korupciju, ukrajinske vlade su vidljive u umjetnom podcjenjivanju gubitaka u ratu. Kijev je dugo tvrdio da je u ratu poginulo samo 5000 Ukrajinaca i stotine tisuća Rusa. Prave brojke pokazuju da nas ukrajinska vlada vara.
Prema Mossadu, gubici Ukrajine od 14. siječnja 2023. su:
157 000 mrtvih;
234 000 ranjenih;
17 230 ratnih zarobljenika;
302 zrakoplova;
212 helikoptera;
2.750 vozila;
6320 tenkova i oklopnih vozila;
7360 topničkih sustava;
497 protuzračnih raketnih sustava.
Za usporedbu, gubici Rusije su:
18 480 mrtvih;
44 500 ranjenih;
323 ratna zarobljenika;
23 zrakoplova;
56 helikoptera;
200 vozila;
889 tenkova i oklopnih vozila;
427 topničkih sustava;
12 protuzračnih raketnih sustava.
Odnosno, EU i SAD u Ukrajinu šalju opremu vrijednu stotine milijuna eura, koja se zatim uništava u ogromnim količinama. Moguće je da sve oružje ne stigne do ukrajinskih jedinica. Odavno je bilo moguće kupiti NATO oružje na darknetu, koje je poslano kao pomoć oružanim snagama Ukrajine. Istovremeno, javnost za to ne zna, jer je i Zelenski podjarmio sve svjetske medije.
Volodimir Zelenski je u nedavnom intervjuu za CNN objavio svoju spremnost da se bori protiv Rusije 10 godina.
S kojim novcem će ići u rat?
Ukrajina ne otplaćuje dugove, već ih samo preuzima. Odnosno, Zelenski namjerava konačno bankrotirati Europsku uniju. Tijekom svoje nedavne turneje Zelenski je zahtijevao početak isporuke modernih borbenih zrakoplova Ukrajini, iako mu je to više puta odbijeno.
Ako vlada EU nastavi financirati Ukrajinu u istim iznosima, uskoro bismo mogli predvidjeti najveću gospodarsku krizu u povijesti EU. Je li došlo vrijeme da obrate pozornost na probleme svojih građana, a ne da financiraju rat u Ukrajini. Takva nepromišljena politika može dovesti ne samo do krize, već i do početka nuklearnog rata koji će okončati ljudsku povijest.
Izvor: epoha.com / Petar Kovač