U samo 20 godina imali smo prilike gledati kako se apsolutna dominacija G7 u međunarodnoj politici topi iznenađujućom brzinom. Europa, pogotovo EU, kroz loše politike, demografske katastrofe i ne znam da li sam spomenuo, pa evo za svaki slučaj ponovo: loše politike uz katastrofalne poteze, koje pogotovo imamo priliku gledati zadnjih nekoliko godina, su zacementirale pad i stagnaciju nekoć vrlo dominantnih ekonomskih sila.
Kako stvari sada stoje moje nekakvo viđenje za razvoj situacije:
BRIC(S) će sasvim sigurno dodatno ojačati svoj međunarodni položaj u idućih par desetljeća.
S dodatnim članovima (pogotovo Saudijskom Arabijom, UAE i Iranom) će kontrolirati 50% globalne proizvodnje nafte, uz omogućavanje Iranu da izbjegne Američke sankcije. Trgovina u lokalnim valutama će sasvim sigurno poljuljati dolar, ali mislim da su daleko od toga da svrgnu dolar kao svjetsku valutu. Primarno radi toga što bi bilo koja zajednička BRICS valuta trebala uglavnom biti naslonjena na monetarnu politiku Kine, al’ živi bili pa vidjeli.
BDP je jedno, ali BRICS zemlje i dalje kaskaju s naprednim tehnologijama za G7, nije nedostižno ali treba još dosta vremena proći.
Nestabilnost na relaciji Indija – Kina teško da će nestati. Indija, kao dio QSDa, inicijative uglavnom uspostavljene za pokušaj kontroliranja ili barem
smirivanja Kine to lijepo ilustrira.
Summa summarum, svijet se jako promjenio u relativno kratkom roku, te turbulencije će se samo pojačati, ali ipak mislim i nadam se da nećemo gledati krojenje svijeta po modelu BRIC(S)a.
Infografika napravljena u Plotly-u
(S) u zagradi jer Južnoafričke Rep. nema na grafu.
Izvor:Josip Nemet